Dünya 04 MAYIS 2015 / 10:24

Mamutlar hayata geri dönüyor

Son dönemde yapılan arkeolojik ve ticari kazılarla birlikte bulunan fosillerin sayısı giderek artarken, Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika'da yaşamış ve nesli tükenmiş mamutların gen haritası çıkarıldı.

Yaşanan son buzul çağıyla birlikte nesilleri tükenen mamutların gen haritası yapılan araştırmalarla birlikte çıkarıldı. Biliminsanları tarafından oluşturulan bir ekip tarafından mamutların gen haritası ile ilgili dizilim tamamlanırken, Stockholm'deki İsveç Doğa Tarihi Müzesi'nde görevli bilim insanı Love Dalen, mamutun ilk eksiksiz DNA diziliminin, nesli tükenmiş bu hayvana yeniden vücut buldurmak isteyenlere yardım edebileceğini belirtti.

Gen haritalarının, yumuşak doku örneği ve bir diş kullanılarak çıkarıldığı mamutlardan birinin, yaklaşık 45 bin yıl önce Sibirya'nın kuzeydoğusunda, diğerinin de 4 bin 300 yıl önce Rusya'nın Wrangel Adası'nda yaşadığı kaydedildi.

Fosiller tekrar canlanabilir

Mamutların ve diğer prehistorik canlıların yeniden hayata döndürülmesi ile ilgili çalışmalar yapan ve fon sağlayan San Fransisko merkezli Long Now Foundation örgütü, yapılan gen çalışmasıyla birlikte amacına bir adın daha yaklaşmış oldu. Özellikle Sibirya olmak üzere, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki kutup altı ormanlarda ve tundralarda mamutların üreyebileceğini öne süren örgüt, bu sayede prehistorik canlıların hayata döndürülebileceğini de savunuyor.

Long Now Foundation, Harvard Üniversitesi'den bir ekibin, canlı fil hücrelerine mamut genleri yerleştirmek için gen mühendisliği tekniklerini kullanmasını destekliyor. Buna karşın, Stockholm'deki İsveç Doğa Tarihi Müzesi'nde görevli bilim insanı Love Dalen, mamutun ilk eksiksiz DNA diziliminin, nesli tükenmiş bu hayvanlara yeniden vücut buldurmak isteyenlere yardım edebileceğini ifade ederken, bunun doğayla oynamak olduğunu ve etik olmadığını söyledi. Love Dalen, bahsi geçen girişimin gerçekleşmesi durumunda dişi fillerin büyük acılar çekeceğini de sözlerine ekledi.

 
ETİKETLER : 1020

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics