Dünya 04 EKİM 2015 / 22:35

Mars'ta sıvı halde su bulundu

26 Kasım 2011’de Cape Canaveral Uzay İstasyonu'ndan fırlatılan Curiosity kâşif robotunun amaçları; Mars’ın iklimini, jeolojisini incelemek, su barınabilirliği, kaya ve toprakların oluşum ve değişim süreçlerini incelemek, Mars atmosferinin 4 milyar yıllık uzun evrim sürecini araştırmaktı.

6 Ağustos 2012 Mars’taki Gale kraterinde Aeolis Palus bölgesine iniş yapan kaşif robotu, NASA’nın 1996’dan beri Mars’a gönderdiği dördüncü robottu. ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA dün yaptığı açıklamada, Curiosity kaşif robotu ile çok önemli bir bilimsel bulguya ulaştıklarını duyurdu. Kaşif robotunun gönderdiği bilgileri analiz eden NASA’lı bilim adamları, gezegende sıcak aylarda akan tuzlu su bulunduğuna dair çok güçlü kanıtlara ulaştıklarını belirtti.

Washington'da düzenlenen basın toplantısında konuşan NASA'nın Gezegen Bilimi Direktörü Jim Green, "Mars, geçmişte düşündüğümüzün aksine, kuru ve çorak bir gezegen değil... Mars'ta belli şartlarda, sıvı halde su bulundu" dedi.

Bilim adamları tuzlu su akıntılarının mevsimsel olduğunu, Mars’ın en sıcak aylarından ortaya çıktığını, diğer zamanlarda olmadığını ve Mars yörüngesinde 2011’den beri elde edilen fotoğraflarda yer alan yüzeydeki çizik şeklindeki dar yapıların bu tuzlu su akışıyla oluştuğunu belirtti.

“Mars’ta yaşam mümkün olabilir”

NASA'nın Mars’ı inceleyen aracı Curiosity, 2015’in başlarında gezegenin yüzeyinde bir tür tuz molekülü olan kalsiyum perklorat bulmuştu. Bu bulgu, Mars yüzeyine yakın yeraltı su kaynakları olabileceğini destekler nitelikteydi. Mart ayında NASA’nın yaptığı açıklamada ise; bir dönem Mars’ın beşte birini kaplayan bir tuzlu su olduğunu ve bu suyun bazı bölgelerde kilometrelerce derinliğe ulaştığına dair kanıtlar bulunduğu belirtilmişti.

Mars’ta sıvı halde su bulunması halinde, gezegende yaşamın idame ettirilebileceği yönünde önemli bir adım atılmış olacağı ifade edilmişti. Suyun kaynağı ve kimyasının henüz bilmediklerini aktaran NASA’dan Yardımcı Bilim Yöneticisi John Grunsfeld, "Bu gelişme Mars'ta yaşamın mümkün olabileceğini ortaya koyuyor." ifadesini kullandı.

 

 
ETİKETLER : 1040

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics