Dünya 27 ARALIK 2015 / 12:48

Mayadan ağrı kesici ürettiler

Stanford Üniversitesi’nde öğrenci olan Chiristina Smolke, mayadan ağrı kesici elde ettiklerini açıkladı.
ABD Stanford Üniversitesi’nde geçtiğimiz Ağustos ayında, biyoteknoloji üzerine öğrenim gören Chiristina Smolke'un yaptığı açıklamada biradan elde ettikleri mayadan ağrı kesici kimyasalları elde ettiklerini belirtildi.
Chiristina Smolke’un yeni yöntemi tüm dünyayı oldukça heyecanlandırdı. Geleneksel ağrı kesici hazırlamak için kullanılan yöntemlerin pahalı ve sınırlı olması nedeniyle Smolke’un yeni yöntemi üretim için daha avantajlıydı.
Bu bilimsel gelişmenin büyük problemlere yol açacağını savunan MIT’den politikacı Kenneth Oye konuya farklı bir açıdan yaklaştı. “ Bir lisans öğrencisi dahi laboratuvarda bu ağrı kesiciyi üretebilir. Breaking Bad’in mayalarla olan versiyonunu düşünün. Ancak korkacak bir şey yok hap üretimi için 16.600 litreye yakın maya gerekiyor. “
Smolke’un araştırmasından sonra yeni bir bakış açısı edinen biyologlar, diğer mayalardan ağrı kesici kimyasallar üretmeye çalışacak. Ayrıca biyologlar, mayaların genleriyle oynayarak bağımlılık yapmayan ağrı kesiciler üretmeyi hedefliyorlar.
ETİKETLER : 1052

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics