Dünya 28 MART 2011 / 23:54

Metroda ELMA toplayanlar

Son yıllarda Paris’teki toplu taşıtlarda kapkaç olayları çoğalırken resmi makamlar bu durumun akıllı telefonların gittikçe yaygınlaşan kullanımından kaynaklandığını açıklıyorlar.  İçişleri Bakanı bile bu olaylarda kabahati iPhone’a yüklerken polis de metrodaki kapkaççılara “elma toplayıcıları “ adını verdi.
Metro kapkaççıların hedefi çoğunlukla iPhone kullananlar oluyor. Çaldıkları akıllı telefonlar arasında en çok para eden iPhone olup bu çalıntı telefonlar kolayca 200 dolara müşteri buluyor. Başta metro olmak üzere Pariste çalışan otobüsler ve banliyö trenlerindeki hırsızlık vakalarında özellikle 2010 yılında şiddet kullanılması da eksik olmadı.
Paris polisinin yaptığı açıklamaya göre kamu taşıtlarındaki her iki kapkaç olayının birinde mobil telefon çalınırken cüzdan veya çanta hırsızlığı gibi klasik olaylar toplam hırsızlık olayların yüzde 33’nü oluşturuyor.
Son olarak bir ay içinde Paris’te kamu taşıtlarında kapkaççılar tarafından çalınan ve toplam sayısı 2318 olan nesnelerin 1395’i mobil telefon olup bunların yüzde 64’ü akıllı telefon. Apple’ın en son iki iPhone modellerin tüm çalınan telefonlar içindeki payı ise yüzde 28.
Akıllı telefonların yüksek fiyata satılması çoğu şiddet içeren hırsızlık olayların artmasına neden olurken bu gibi vakaların çoğunlukla kolay satılan en son model iPhone 4’e yönelik olduğu görülüyor. Metrodaki kapkaç olayları genelde trenin istasyonda durup yolcuların inmesi ve kapıların kapanışı sırasında yer alıyor. Hırsızlık çetesi birkaç kişiden oluşup çalınan telefon istasyonda elden ele dolaştırılarak kullanıcının bir kişinin peşine düşmesine olanak tanınmıyor. Paris polisi tarafından bastırılıp dağıtılan broşürlerde metro yolcularının akıllı telefonlarını mümkün olduğu kadar az kullanmaları öneriliyor.
ETİKETLER : Sayı:814

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics