Dünya 24 EYLÜL 2016 / 12:12

Microsoft’tan yazılım sahtecilerine dava

Microsoft yazılım korsanlarına karşı mücadele vermeye açtığı yeni davalarla devam ediyor. Şirket son olarak ABD’de bir şahısa yönelik sahte ürün anahtarı sattığı yönünde açtığı davayla gündeme geldi. Wisconsin’de yaşayan Anthony Boldin isimli bir kişiyi dava eden Microsoft, şahsın dört farklı internet sitesi üzerinden Windows ve Office ürünlerine yönelik korsan ürün anahtarları sattığını iddia etti. Daha önceden de aynı şahısla davalık olan Microsoft açtığı dava sonucu 1,2 milyon dolarlık tazminat almayı hak etmişti. Boldin’e ait dört korsan siteden ikisinin ise hala aktif olduğu ve korsan ürün anahtarı satmaya devam ettiği iddia edildi.
Windows’un 25 karakterden oluşan ürün anahtarları korsanla mücadelede ilk seviyedeki önlem olarak öne çıkıyor. Microsoft tarafından yapılan suçlamada Boldin’in bu şifreleri hangi kaynaktan elde ettiği açıkça belirtilmemesine rağmen, suçlamalar Çin’deki bazı kaynakları işaret ediyor. Çin’deki bazı siber suçluların Microsoft ürünlerine yönelik bir karaborsa oluşturduğu ve Microsoft dağıtım ağından çalınarak kopyalanmış ürün anahtarlarının buralarda satıldığı öne sürülüyor.
Wisconsin Federal Mahkemesi’nde görülen davada, Microsoft araştırmacılarına bu Boldin’in sitesi üzerinden Windows 8.1 ve Office ürün anahtarlarının çok ucuz fiyatlara satıldığı iddia edildi. 
ETİKETLER : Microsoft 1089

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN