Dünya 01 HAZİRAN 2015 / 09:22

Microsoft BlackBerry ile flört ediyor

Microsoft, eski başarılı günlerini mumla arayan BlackBerry’i satın alarak kurumsal pazarda daha etkin bir rol oynamak istiyor.

Uzun bir süredir zor günler geçiren BlackBerry ile düzenli olarak “ha satıldı, ha satılacak” şeklinde iddiaların ortaya atılmasına alışsak da işler bu defa ciddi gibi görünüyor. İddialara göre Microsoft, BlackBerry için tam 7 milyar doları gözden çıkarmış durumda. Bilindiği gibi daha önce Nokia’yı satın alırken de 7,5 milyar dolar gibi bir fiyatı ödemeyi kabul eden şirket, bu defa da BlackBerry ile birlikte “çalışmak” için yüksek meblaları ödemeye hazır. Her ne kadar Nokia ile beklenilen başarıya ulaşılamasa da, Windows Phone ekosisteminin bu anlaşmayla birlikte kendini geliştirdiği kesin. Bu politikasını sürdüreceğe benzeyen Microsoft, BlackBerry’nin kurumsal taraftaki tecrübesinden faydalanarak ekosistemini beslemeye devam edecek gibi görünüyor.

Her ne kadar anlaşma aşamasına gelinmemiş olsa da BlackBerry’nin de bu anlaşmadan karlı çıkacağını söylebiliriz. Son yıllarda adeta serbest düşüş yaşayan şirket, Microsoft çatısı altında geliştireceği ürünlerle adından söz ettirmeye devam edebilir. Bunun yanı sıra uygulama bakımından oldukça yavan kalan BlackBerry OS, benzer sorunlarla uğraşan fakat son dönemde düzenli olarak uygulama ekosistemini genişleten Windows Phone ile toparlanma sürecine girebilir.

Ortada kesin bir anlaşma olmasa da, iki şirketin birlikte neler yapacağını izlemek oldukça ilginç olacak. Bekleyip, görmekte fayda var.
ETİKETLER : 1024

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN