Dünya 06 MART 2013 / 10:57

Microsoft ceza alacak

Microsoft, internet tarayıcıları arasındaki rekabet kurallarına uymadığı için Avrupa Birliği Anti-Tröst düzelemeleri kapsamında yüklü bir ceza alacak.

Reuters'ın haberine göre AB anti-tröst şefi Joaquin Almunia, internet tarayıcıları arasındaki rekabette Windows’un ürünlerini zorunlu kılarak haksızlığa neden olmayacağı yönündeki sözünü tutmayan Microsoft’a  milyarlarca avro bedelinde bir ceza verileceğini belirtti. AB yasalarına göre Microsoft’un yaklaşık 7.4 milyar avro ya da 2012 senesindeki mali gelirlerinin yüzde 10’u kadar cezaya maruz kalacağı ama AB’nin bu kadar yüksek bir cezayı uygulamayacağı öngörülüyor.

Microsoft Avrupalı kullanıcıların Windows üzerinden rakip internet tarayıcıları kullanma konusunda herhangi bir zorlayıcı uygulamaya maruz kalmayacağı yönünde söz vermişti. AB anti-tröst denetçileri ise cezaya neden olan durumun Microsoft’un Şubat 2011 ve Temmuz 2012 arasındaki bir teknik arızadan kaynaklandığını belirten açıklamasının tersine bahsedilen dönemin dışında gerçekleştiğini açıkladı.

Avrupa Komisyonu yakın zaman önce Microsoft’u, Windows Media Player’ı Windows içinde varsayılan ortam yürütücüsü olarak sunmasından dolayı 1.6 milyar avroluk bir cezaya çarptrmıştı.
ETİKETLER : Arupa Birliği Microsoft
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN