Dünya 06 MART 2013 / 10:57

Microsoft ceza alacak

Microsoft, internet tarayıcıları arasındaki rekabet kurallarına uymadığı için Avrupa Birliği Anti-Tröst düzelemeleri kapsamında yüklü bir ceza alacak.

Reuters'ın haberine göre AB anti-tröst şefi Joaquin Almunia, internet tarayıcıları arasındaki rekabette Windows’un ürünlerini zorunlu kılarak haksızlığa neden olmayacağı yönündeki sözünü tutmayan Microsoft’a  milyarlarca avro bedelinde bir ceza verileceğini belirtti. AB yasalarına göre Microsoft’un yaklaşık 7.4 milyar avro ya da 2012 senesindeki mali gelirlerinin yüzde 10’u kadar cezaya maruz kalacağı ama AB’nin bu kadar yüksek bir cezayı uygulamayacağı öngörülüyor.

Microsoft Avrupalı kullanıcıların Windows üzerinden rakip internet tarayıcıları kullanma konusunda herhangi bir zorlayıcı uygulamaya maruz kalmayacağı yönünde söz vermişti. AB anti-tröst denetçileri ise cezaya neden olan durumun Microsoft’un Şubat 2011 ve Temmuz 2012 arasındaki bir teknik arızadan kaynaklandığını belirten açıklamasının tersine bahsedilen dönemin dışında gerçekleştiğini açıkladı.

Avrupa Komisyonu yakın zaman önce Microsoft’u, Windows Media Player’ı Windows içinde varsayılan ortam yürütücüsü olarak sunmasından dolayı 1.6 milyar avroluk bir cezaya çarptrmıştı.
ETİKETLER : Arupa Birliği Microsoft

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics