Dünya 22 KASIM 2015 / 12:02

Microsoft insan duygularını analiz eden bir servis yayınladı

Microsoft, makine öğrenme ve yapay zeka üzerine bir dizi araştırma gerçekleştiriyor. Sizce bir makine insan duygularını okuyabilir mi?
Yazılım devi Microsoft öyle düşünüyor. Nisan ayında yayınladığı “ How do I look?” algoritmasıyla görseller üzerinden bireylerin yaşını tahmin etmeyi deneyen bir araç yayınlayan Microsoft,  bir aşama daha ileri giderek;  fotoğraflardaki kişilerin gerçekte ne hissettiğini ortaya çıkaran bir duygu tanıma sisteminin demosunu yayınladı.
Microsoft’un yapay zekâ deneylerini yürüttüğü Project Oxford altında yayınlanan aracı “Duygu Tespiti” (Emotion Detection) görsel üzerindeki kişi sayısını ve ruh halini ölçümlüyor.  Kendi bilgisayarınızdaki bir fotoğrafı yükleyerek ya da internette bulunan bir fotoğrafın linkini vererek kullanılan servis, fotoğraftaki 8 ayrı duygunun fotoğraftaki gerçek oranlarını gösteriyor.
Henüz demo aşamasındaki servis,  Microsoft’un sitesinde yer alan Emotion Recognition sayfası üzerinden denenebiliyor. Boyutu 4 MB’dan küçük olan ve JPEG, PNG, GIF uzantısındaki tüm fotoğraflar için kullanılan serviste, fotoğraftaki kişinin hisleri mutlu, doğal, sinirli, kibirli, bıkmış, korkmuş, üzgün ve şaşırmış olarak 8 duygu kategorisindeki oranıyla gösteriliyor.
 
ETİKETLER : 1047

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics