Dünya 09 EYLÜL 2013 / 08:07

Microsoft Nokia’nın cep telefonu bölümünü satın aldı

Microsoft, Nokia’nın taşınabilir telefon operasyonunu 5.4 milyar avro, yani 7.2 milyar dolara almak konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Taşınabilir cihaz pazarında Apple ve Google’ın gerisinde kalan Microsoft, son zamanlarda Nokia ile yaşadığı sinerjik ilişkiyi bir adım öteye taşıdı. Nokia’nın taşınabilir telefon bölümünü satın alan Microsoft, şirketin patentlerinin de 10 yıl süreyle kullanım hakkını elde etti.
Anlaşmaya göre, 2014 yılı başlarında 32 bin Nokia çalışanı Microsoft’a geçecek. 12 ay sonra emekli olacağını açıklayan Microsoft CEO’su Steve Ballmer anlaşmayla ilgili olarak, “Bu geleceğe yönelik önemli bir adım, çalışanlar, hissedarlar ve her iki şirketin müşterileri adına bir kazan-kazan adımı” yorumunu yaptı. 7.2 milyar dolar ödemeyi kabul eden Microsoft, tüm anlaşma şartları yerine getirildikten 18 ay sonra yıllık 600 milyon dolar tasarruf etmeyi hedefliyor.

Microsoft bu satın alma ile neler kazanacak?
Microsoft’un son yıllardaki en önemli sıkıntısı, akıllı telefon ve tablet PC’lere yönelik artan tüketici ilgisinin, geleneksel PC ve dizüstü bilgisayar işlerine sekte vurmasıydı. Sektör uzmanlarının eleştirisi, şirketin taşınabilir cihaz pazarındaki patlamaya yanıt vermekte çok yavaş kaldığı yönünde. Örnek olarak, Surface tabletlerini geçtiğimiz yıl pazara sunan şirket, bu cihazın satışlarında ise beklediğini pek bulamadı ve yaklaşık 900 milyon dolar zarar etti. Analistlere göre, şirket taşınabilir telefon pazarında doğru bir stratejiye sahip olduğunu teyit etmek istiyor.
Taşınabilir cihaz pazarının dev potansiyeline rağmen, bu alanın Microsoft’un zayıf noktalarından biri olduğunu söyleyen analistlere göre, işte bu net strateji hedefinde Nokia kararı doğru bir adım olabilir. Şimdi önemli olan ise iki şirketin bu stratejik adımı nasıl bir planla devam ettireceği. Bu arada bu hamle, Microsoft’un kurumsal yapısını da yeniden şekillendirecek ve şirketi adım adım donanım kanadına sokacak.
Nokia’ya ne olacak?
Öte yandan, bir zamanlar telefon pazarının lideri olan Nokia’da işler artık pek iyi gitmiyor. Haziran ayına kadarki üç aylık dönemde şirketin satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24 düştü. Buna karşılık, Microsoft işletim sistemi barındıran yeni Lumia telefonların satışı son çeyrekte yükseliş sergiledi. Analistlere göre, bu iki şirket arasındaki anlaşma ‘donanımı işletim sistemine yaklaştıracak ve daha sıkı bir bütünleşme’ sağlayacak. Bu işbirliği, mobil dünyada Microsoft’un daha etkili bir strateji ile yol almasının önünü açabilir. Asıl sorulması gereken soru ise “İki zayıf şirketten yeni ve güçlü bir rekabetçi ortaya çıkar mı?” olmalı. Zira her iki şirket de akıllı telefon piyasasında beklentilerin altında kalmıştı.
Finlandiya’nın köklü şirketi Nokia, son 9 çeyrekte 5 milyar avronun üzerinde para kaybetti. 5 yıl içerisinde şirketin hisse değeri yüzde 80 oranında geriledi. Satın alma haberinin ardından Nokia hisseleri yüzde 48 gibi rekor bir artış gösterdi. Zira Nokia’nın cep telefonu bölümünde kâr elde etmekte zorlandığı biliniyordu. Finlandiya şirketinin artık daha kârlı olan ağ sektöründe faaliyet göstermesi ve mobil alandaki patentleriyle gelirlerini muhafaza etmesi bekleniyor. Önümüzdeki günler Nokia için büyük bir dönüşüm sürecinin başlangıcı olarak görülüyor.
ETİKETLER : Sayı:937