Dünya 25 MAYIS 2015 / 08:40

Mikro bataryalar geliyor

Mobil cihazlarının giderek çeşitlenmesi, bilim insanlarına yeni keşifler yapmaları için ilham vermeye devam ediyor.

Boyutları oldukça ufak olabilen cihazların yaşadığı batarya sorununu çözmeyi amaçlayan “mikro batarya” bu ilhamın en son ürünü olarak dikkat çekeceğe benziyor. Illinois Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen 3D mikro batarya, küçük boyutta olan yongalar için gereken enerjiyi tek başına sağlayabilen yapısıyla öne çıkıyor. 3D holografik litografi ve 2D foto litografi baskı tekniklerinin harmanlanmasıyla oluşan mikro batarya sadece 10 mikrometre kalınlığında. Mikro bataryaların en dikkat çekici özelliklerinden bir diğeri de;  şarj sürelerinin hali hazırda kullanılan batarya modellerinden 1000 kat daha hızlı olması.

Çapı bir santimetreden daha küçük olan mikro-bataryalar, yeniden şarj edilebildikleri gibi, mevcut tüm bataryalardan 1000 kat daha hızlı şarj oluyor.

LED bir ışık kaynağını çalıştırabilecek 0,5 mA akım gücüne sahip olan mikro batarya, özellikle son dönemde oldukça revaçta olan nesnelerin interneti konsepti için de yeni kapıların açılması anlamına gelecek. Konuyla ilgili konuşan Illinois Üniversitesi bilim insanları, boyutu ne olursa olsun cihazların, standart çalışma işlevini yürütebilmek için güç ihtiyacını dışarıdan karşıladığını belirtirken, üretilen 3D mikro batarya ile mevcut çalışma gücünün dış bir desteğe ihtiyaç duymadan bağımsız olarak üretilebileceğini söylediler.

Tüketici elektronik pazarına henüz giriş yapması beklenmeyen yeni nesil mikro bataryaların, hızlı bir devinim yaşayan pazarda kendisine yer bulacağını söyleyebiliriz.

 
ETİKETLER : 1023

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics