Dünya 09 MART 2015 / 09:05

Mobil ödeme pazarında kazan kaynıyor

Mobil ödeme alanındaki rekabeti kızıştırmasının ardından, PayPal ve Google gibi şirketler de mobil ödeme konusunda kartlarını oynamaya hazırlanıyor.

Samsung’un kendine ait ödeme platformu Samsung Pay’i duyurmasının ardından, sektördeki ağır topların hamleleri de gecikmedi. Google, mobil cüzdan uygulamasını pazara sunulacak yeni Android telefonlarında ön yüklü olarak sunmak için ABD’li mobil operatörleri AT&T, Verizon ve T-Mobile ile işbirliğine gittiğini açıklamasının ardından, ödemeler için oluşturduğu Android Pay uygulamasını tanıttı. Konuyu değerlendiren Google’ın Kıdemli Başkan Yardımcısı Sundar Pichai, bahsi geçen uygulamayı doğrularken, Android Pay’in Google Wallet gibi bağımsız bir uygulama olmadığını ve Wallet’ın Android Pay’den yararlanacağının altını çizdi.

Uygulamadan söz etmek gerekirse işletim sistemi seviyesinde bir servis formatında faaliyet gösterecek olan Android Pay, uygulama geliştiricilerinin ve perakendecilerin Android cihazlar aracılığıyla satış yapmasını kolaylaştıracak.

PayPal da boş durmuyor

Mobil ödeme pazarında yaşanan rekabette rakiplerinin gerisine düşmek istemeyen PayPal da, önemli bir hamle yaptı. Subway, Capital One ve perakendeciler konsorsiyumu MCX tarafından kullanılan mobil cüzdan teknolojisini geliştiren Paydiant’ı satın alan şirket, bu sayede ABD’de geniş bir kullanım alanına sahip oldu. Bilindiği gibi Paydiant, ABD’nin perakende zincirlerinin büyük bölümünde tercih edilen mobil ödeme teknolojisinin sahibi konumunda.

PayPal, Paydient hamlesiyle birlikte mobil ödeme pazarında önemli bir kazanım elde edecek. Paydient ile birlikte mobil ödeme çözümleri, sadakat kartları ve fırsatlar gibi birçok özelliği kendi uygulamalarına entegre edebilecek mağazalar, müşterilerine çok daha fazla seçenek sunma şansı yakalayacak. Bu durum da haliyle PayPal’a yarayacak.

 
ETİKETLER : 1012

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics