Dünya 15 AĞUSTOS 2010 / 18:00

Mobil TV’de ABD ve Avrupa geride kaldı

Mobil telefonlarda televizyon yayınlarının Batı ülkelerinde yaygınlaşmasının yayıncıların ve kablosuz işletmecilerin bu teknolojiyi benimsemekte ağır davranmaları yüzünden daha uzun bir süre alacağı anlaşılıyor.

12 Haziran günü Seoul’da milyonlarca kişi Güney Afrika’daki Dünya Kupası maçlarından  Güney Kore-Yunanistan maçını rahatça mobil telefonlarından izledi. Bu ülkede beş yıl önce uygulanmasına başlanan mobil TV yayınlarını izleyenlerin sayısı şimdi nüfusun yüzde 56’sı olarak 27 milyona ulaştı.
Güney Kore mobil TV izlenmesinde dünya lideri bir ülke ise de bu teknolojinin hızla yayıldığı Çin, Hindistan ve Latin Amerika’da 80 milyondan fazla kişi ücretsiz canlı TV yayını izleyecek mobil telefonlara sahip. Pil ömrünün uzatılması yolunda sağlanan ilerleme ve sürekli büyüyen kullanıcı ilgisi sayesinde bu ülkelerde mobil TV potansiyeli gittikçe öngörülenin ötesinde büyüyor.
Öte yandan Avrupa’da ve ABD’de telekom şirketlerinin direnişi, karmaşık teknik standartlar ve program lisansları karşısına çıkan engeller yüzünden mobil TV’nin henüz beklenen düzeyin çok altında kaldığı görülüyor. Oysa karmaşık kablosuz iletişim dünyasında ücretsiz mobil TV teknolojisi daha basit olup özel alıcı bir küçük yonga ve teleskopik bir anteni olan mobil telefonlarda TV yayınları izlenebiliyor.
Güney Kore’de 25 milyon kişi ücretsiz TV yayınını ve 2 milyon kişi de küçük miktarda bir abonelik ücreti karşılığında uydu programlarını izleyebiliyorlar. Bu ülkede mobil televizyon yayınlarının büyük bir bölümü diyagonal 7.6 cm ekranlı ve 6 saat kapasiteli pili olan Samsung mobil telefonu ile izleniyor. Brezilya, Peru, Arjantin, Tayland ve Çin’deki analog televizyon yayınların izlendiği mobil telefonlar için Silikon Vadisi’ndeki Telegent adlı şirketin ürettiği yongaların sayısı ayda 750 bini geçiyor.
Mobil telefonlarda televizyon yayınlarının Batı ülkelerinde yaygınlaşmasının yayıncıların ve kablosuz işletmecilerin bu teknolojiyi benimsemekte ağır davranmaları yüzünden daha uzun bir süre alacağı anlaşılıyor. Ancak ABD’de şimdi bu alanda yeni bir adımın atıldığı görülüyor. Fox, NBC, Hearst, Cox Media gibi 12 yayıncı kuruluş bu ülkede 150 milyon kişinin mobil TV izlemesine olanak sağlayan ortak bir girişime başlamaları için Nisan ayında bir anlaşma yaptılar. Bu anlaşmanın mobil TV’nin sadece ABD’de değil Avrupa’da da yaygınlaşmasına neden olacak önemli bir aşama olması bekleniyor.
Güney Kore’de Samsung’un akıllı telefonlarının pahalı modellerinde televizyon yayınları için gerekli yonga standart parça olarak bulunuyor. Şimdi ABD’deki bu gelişme üzerine Samsung bu ülkenin ikinci en büyük telekom operatörü Sprint için mobil TV yayın standartına uygun yongalı mobil telefonların üretimine hız veriyor. 24 Mayıs günü Sprint ve dokuz yayın kuruluş Washigton – Baltimore bölgesinde Samsung, LG Electronics ve Dell  tarafından üretilen mobil telefonlarda, netbook bilgisayarlarda izlenebilecek ve dört ay sürecek bir tecrübe yayınına başlamış bulunuyorlar.
900 televizyon istasyonundan oluşan    Açık Mobil Video Koalisyonu adlı bu grubun  yöneticilerinin ABD’de bu teknolojinin kullanıcılar tarafından benimseneceği yönündeki  beklentileri bir hayli fazla. ABD televizyon endüstrisini oluşturan içerik sahipleri, yayıncılar, yayın ekipmanı üreticileri ve reklamcılar atılan bu adıma çok büyük destek   veriyorlar.
ETİKETLER : Sayı:784

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics