Dünya 08 EKİM 2015 / 16:18

Mobil yazılım geliştirmeyi öğrenme fırsatı

Samsung Electronics, Türkiye’deki mobil yazılım istihdamını artırmak ve bu alandaki girişimcilere destek olmak üzere “Bilişim Mucitleri” Projesi’nin paydaşlarından biri oldu. Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ile bir araya gelen Samsung, bu kapsamda mobil uygulama alanında Türkiye’deki yazılımcı sayısını artırarak, istihdam ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunacak, akıllı telefon kullanıcısı gençler de böylece tüketici olmaktan çıkarak üreteci konuma geçebilecek. “Bilişim Mucitleri” Projesi kapsamında, gençlerin, bulut bağlantılı mobil uygulamaları yaratma becerisi kazanarak mobil uygulama geliştirmesinin altında yatan tüm prensipleri öğrenmesi hedefleniyor.

Projeyi değerlendiren Samsung Electronics Türkiye Başkanı Yoonie Joung, “Proje kapsamında ilk aşamada bine yakın gence ulaşarak mobil yazılım alanında Türk gençlerinin bayrağı en üste taşımasını hedefliyoruz” dedi.

Öte yandan, proje için eğitmenler de aranıyor. Ankara, Antalya, Aydın, Denizli, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya ve Samsun’da başlayacak pilot uygulamada görev almak üzere alınan başvuruların ardından 9 Ekim’e kadar İstanbul’da eğitmen eğitimi gerçekleştirildi. Bu kapsamda eğitmen adaylarına 48 saat yüz yüze, 12 saat çevrimiçi gelişmiş yazılım, 20 saat çevrimiçi mentorluk eğitimini içeren toplam 72 saatlik eğitimin ardından her katılımcının en az 2 adet mobil uygulama geliştirmesi sağlandı ve katılım belgesi verildi. Proje ile ilgili detaylar http://habitatkalkinma.org/bilisim-mucitleri-projesi-egitmen-egitimi.html sitesinde yer alıyor.

 
ETİKETLER : 1041

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics