Dünya 11 KASIM 2012 / 12:29

Mobilde maliyet azaltma fırtınası

Bu hamlenin sebebi ise dünyanın en büyük mobil telefon ağı üreticisinin, küresel ekonomik yavaşlamanın etkileri altındaki sektörde maliyetleri aşağı çekme çabası. Sektörde yoğun rekabet şirketin fiyatları aşağı çekmesine yol açarken, küresel ekonomik zayıflık da operatörlerin harcamalarının azalması sonucunu beraberinde getirdi. Bunların sonunda yılın üçüncü çeyreğinde Ericsson’un net kârı da yüzde 42 oranında düşüş sergiledi. Bu düşüşün ardından şirket de, maliyet azaltmaya odaklanacağı açıklamasını yaptı.
Şirket, bu yıla yönelik toplam yeniden yapılanma maliyeti hedefi olan 4 milyar kron, yani 597 milyon dolara ulaşmakta kararlı. Toplam 17 bin 768 çalışanının İsveç’te bulunan bin 550 tanesi ile yollarını ayırma kararı alan şirket, bu kararın kaçınılmaz olduğunu belirterek, yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Pazarımızdaki liderliğimizi güçlendirmek, Ar-Ge yatırımlarımıza devam etmek ve tüketicilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için yönetim stratejimizde adımlar atmaya devam edeceğiz. Bunları yapabilmek için de maliyetleri azaltmaya odaklanmamız, ticari mükemmeliyeti ve operasyonel etkinliğimizi sürdürmemiz gerek.”
Bu arada, sıkı tasarruf politikalarını hayata geçiren tek şirket Ericsson değil. İkinci çeyrekteki zararın ardından Alcatel-Lucent de varlık satışı yapacağını açıklarken, Nokia Siemens 1 milyar avro maliyet tasarrufu için istihdamının dörtte birini işten çıkartma kararı aldı. Çinli ZTE ve Huawei Technologies de zayıf satışların olumsuz etkisi ile başa çıkma çabasında.
ETİKETLER : Sayı:895

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics