Dünya 18 EYLÜL 2015 / 14:54

Mozilla Firefox artık iOS'ta

İnternet tarayıcısı Mozilla Firefox, App Store’daki yerini aldı. Güvenlik ve hızın önemli olduğu internet tarayıcılarında Internet Explorer tahtını Google Chrome’a kaptırmıştı. Google Chrome'da her ne kadar hızlı olsa da bazı sorunlar yaşanabiliyordu. Google Chrome’un alternatifi olarak kullanılan Mozilla Firefox, sadece bilgisayarlarda ve Android platformlarda yer alıyordu.

Mozilla tarayıcısı Firefox’u iOS kullanıcılarının beğenisine sundu. Şimdilik sadece Yeni Zelanda App Store’da yer alıyor. iOS için test aşamasında olan tarayıcı, Yeni Zelandalılar tarafından kullanılacak. Test edilip hataları giderildikten sonra evrensel App Store’da ki yerini alacak. Tam tarihi bilinmese de 2016 yılının başında uygulamanın dünyaya açılacağı ön görülüyor.

App Store mağaza ayarlarını Yeni Zelanda olarak değiştirerek uygulamayı indirip, test edebilmek mümkün. Şimdilik Firefox sadece temel özellikleri ile kullanıma sunulmuş gibi görünüyor.

iOS için Firefox çalışmalarının başladığı ilk kez Mayıs ayında duyurulmuştu. iOS için Firefox’un ne derece başarılı olacağını tahmin edemesekte; Statcounter’a baktığımız zaman Chrome yüzde 33,5 payla ilk sırada ve ikinci sırada Safari’nin yüzde 17,5 payla yer aldığını görüyoruz. Firefox İOS’da , zorlu rakibi Safari’yi alt edebilecek mi bekleyip göreceğiz.

 

 
ETİKETLER : 1039

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics