Dünya 10 OCAK 2016 / 13:50

NASA 2018’e kadar Derin Uzay Habitatı geliştirecek

NASA’daki bilim insanları ve mühendisler Mars’a gitmek için yaklaşık 70 yıldır hazırlık yapıyor. Önümüzdeki 10-20 yıl içerisinde Mars’a insan gönderme planları yapan NASA, kızıl gezegene gerçekleşecek yolculukta insanların sağ çıkabileceğinden hala emin değil. Mars’a gidecek astronotları taşıyacak Orion Uzay Aracı bir kamyonet uzunluğunda. En az 6 ay sürecek yolculuk düşünüldüğünde, astronotların akıllarını yitirmemesi için daha geniş bir yaşam alanına ihtiyaçları olacağı belirtiliyor. NASA, Orion Uzay Aracı’nın uzayda bir habitat modülüne bağlanabileceğini ön görüyor, ancak bilim insanları habitat modülünün neye benzeyeceği konusunda henüz bir fikir sahibi değil. 

ABD’nin yeni kanun tasarısına eklenen rapor ile NASA’nın Mars misyonundaki sorunları çözmesi için bir fon ayrıldığı belirtiliyor. Bu fona göre, derin uzay araştırması yapılacak habitatın geliştirilmesi ve 2018’e kadar prototip aşamasına gelinebilmesi için NASA’ya en az 55 milyon dolar veriliyor. 

NASA 2018’e kadar bu projesini yetiştirebilir mi tartışılır. Ancak NASA habitatı 2030’da Mars’a göndermeden önce, 2020’de Ay çevresinde test etmeyi planlıyor. NASA’nın Boeing, Lockheed, Martin, Orbital ATK ve diğer şirketlere olası habitat tasarımları araştırmaları için fon verdiği göz önüne alınırsa, habitatın nasıl görüneceğine dair henüz NASA’da bir fikir sahibi değil. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics