Dünya 24 AĞUSTOS 2015 / 05:49

NASA Mars’ı öğretiyor

NASA, Mars’ın halka tanıtılmasına yönelik “Mars Trek” isimli bir çalışma başlattı.

2012 yılından bu yana Kızıl Gezegen Mars üzerinde keşifler yapan ve yaşam kalıntısı arayan Curiosity, Mars’a iniş yaptığı 3 yıllık süreçte çalışmalarına devam ediyor. Curiosity’i Mars’a gönderen NASA, bu konuda insanları bilgilendirme amaçlı bir çalışma gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Google Earth benzeri bir çalışma prensibine sahip Mars Trek projesi, insanlara Kızıl Gezegen hakkında Curiosity’nin elde ettiği verileri ve fotoğrafları sunarken, bir yandan da harita üzerinde işaretlenmiş önemli noktaları sanal olarak gezme ve Mars hakkında daha fazla bilgi sahibi olma imkanı sunuyor.

NASA Mars Trek projesini herkesin kullanımına açık final sürümünü yayımlayarak; 1964 yılında Mariner-4’ten bugüne kadar geçen süre içerisinde Mars’ı ziyaret eden uydu, sonda ve keşif aracı tarafından elde edilen tüm veri ve fotoğraflara artık herkes erişim şansına sahip oluyor.

Bu projeyle Kızıl Gezegen’in yüzeyinde Google Earth gibi dolaşarak özel olarak işaretlenmiş yerler hakkında detaylı bilgilerde alınabiliyor.Tarayıcı üzerinden 2 veya 3 boyutlu olarak kullanılan Mars Trek’te, NASA tarafından isimlendiren alanlar yer alıyor. Bunların üzerine tıklayarak koordinat bilgileri, türü, boyutu gibi çeşitli bilgilere ulaşılabiliyor.

NASA’nın asıl süprizi ise; çevrimiçi uygulama olan Explore Curisity üzerinden bizi Mars keşfine çıkarabilmesi. Bu uygulamayla 3 yıl önce Mars’ın yüzeyine inen Curiosity aracına biniliyor ve Mars’taymış hissiyatı veriyor. Aracı ya fare yardımıyla ya da otomatik pilota alıp Mars’ın yüzeyinde gezinebilme imkanı veren simülasyonda, uzay aracını farklı açılardan gösteren kameralar ile gezegen arazisine daha iyi hakim olunuyor.

 
ETİKETLER : 1035

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN