Dünya 25 TEMMUZ 2010 / 18:00

Nokia’da hedef Apple

Paris metrosu istasyonlarının ve vagonlarının pek çoğunda en göze çarpan reklamların başında Nokia’nın mobil telefon reklamları geliyor. Bu şirketin şimdiye dek mobil uygulamalarında kaybettiği momentumu yeniden kazanmak amacı ile düzenlediği yeni reklam kampanyasında Apple’ı Fransa’da hedef almasının nedeni bu ülkenin Amerika dışında en büyük iPhone pazarı olmasından kaynaklanıyor.
Dünyanın en büyük mobil telefon üreticisi sadece Paris ile yetinmeyip aynı zamanda Londra metrosunda sergilenen ilanlar ile Nokia Ovi Store adlı uygulama mağazaları için geliştirici olarak çalışacak yazılım mühendisleri arıyor. Nokia’nın attığı bu adım bundan böyle telefon üretimi yerine ağırlığını uygulamalara kaydırdığının yeni bir kanıtı olarak ortaya çıkıyor.
Kuruluşu dışındaki geliştiriciler ile 12 yıl çalıştıktan sonra şimdi Nokia Apple’ın iPhone ile kazandığı büyük avantajın bir bölümünü geri almaya çalışıyor. Akıllı telefon pazarının yüzde 41’ine sahip Nokia’nın bu girişiminin yazılım geliştiricilerinden yeteri kadar yararlanmadığı bir süreçten geri dönüş olarak yorumlanıyor.
Bu yılın ilk üç aylık döneminde iPhone’ın akıllı telefon pazarındaki payı bir yıl önce aynı dönem içindeki yüzde 10,5’ten yüzde 15,4’e yükselirken Google’ın Android yazılımı ile çalışan akıllı telefonların payı yüzde 1,6’dan yüzde 9,6’ya çıktı. Nokia’nın Symbian adlı tüm ana işletme platformunun payı ise yüzde 4,5 azaldı. iPhone’lar için geliştirilen uygulamaların sayısı Apple’ın açıklamasına göre 225 bin dolayında ise de sayısı 80 bine ulaşan Android için şimdi geliştiricilerin bu yazılıma çok büyük bir ilgi göstermeye başladıkları gözleniyor.
iPhone’ların kısa bir sürede bu denli popüler olmasına karşın bu durumun Nokia akıllı telefonlarına da olumlu yansıması beklenmiş ise de beklentilerin gerçekleşmemesi nedeniyle Nokia’nın hisse senetlerinin değerinin bu yıl içinde yüzde 24 düşmesi sonucu şirketin piyasası değerinin Apple’ın piyasa değerinin yaklaşık onda biri kadar ve BlackBerry akılı telefonları üreticisi Kanadalı Research In Motion (RIM) şirketinin biraz daha altında olmasına yol açtı.
Şimdi Nokia’nın dokunmatik ekranlı ve özel olarak ilk kez geliştirilen Sybian 3 işletim sistemi ile çalışan N8 modeline büyük umutlar bağlanmış olup bu modelin yüksek performanslı ve gelecekte çıkacak modelleri MeeGo adlı ve Intel ile ortaklaşa geliştirilen işletim sistemi ile çalışacak. Nokia’nın kurduğu yeni bir ekibin geliştiriciler ile sıkı bir işbirliği sonucu yakında oluşacak teknolojinin şirketin Apple’a karşı gizli silahı olacağı yönünde görüşler gün geçtikçe yoğunlaşıyor. Bu gelişmeler sonucu Nokia’nın Apple ile yeniden rekabet alanına dönmesi ile akıllı telefonlar sektöründe rekabetin çok daha kızışacağı bekleniyor.
amilkunt@ttmail.com
ETİKETLER : Sayı:782

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics