Dünya 29 MAYIS 2016 / 13:40

Nokia'da yeniden yapılanma hız kesmiyor

Microsoft ile yollarını ayırdığından bu yana birçok söylentiye konu olan Nokia, yeniden yapılanmaya devam ediyor.
Nokia, akıllı telefonlar pazara hakim olduktan sonra gerileme dönemine girmiş ve mobil cihazlar bölümünü 2013’te 7.5 milyar dolar karşılığında Microsoft’a satmıştı. İşlerin beklenildiği gibi gitmemesiyle beraber Microsoft'ta önemli bir dönüşüm süreci yaşanmaya başlamış ve Nokia'nın arasında bulunduğu bazı yapılar ile yolların ayrılmasına karar verilmişti.
Şirket, özellikle mobil tarafta sürekli zarar açıklanmasının ardından önemli bir karar alarak Nokia’dan devraldığı isim hakkını, telefon bölümünü ve Vietnam fabrikasını 350 milyon dolara HMD Global adlı bir şirkete devretti.
Buna göre Nokia, 10 yıllık isim hakkı ve giriş seviyesindeki telefon üretim birimiyle birlikte HMD Global bünyesine geçecek. Foxconn tarafından üretilecek cihazlar, FIH Mobile adıyla gelişmekte olan pazarlara sunulacak.
İsmin hakkının devredilmesiyle beraber Nokia'nın iş süreçlerinde de önemli değişimler yaşanacak. Şirket,  ağ ve IP odaklı telekomünikasyon servislerine odaklanacağını açıklarken, bu doğrultuda küresel çapta 1000 çalışanı ile yollarını ayıracak. Şirket daha önce de 2018 yılına kadar iş gücünün yüzde 15 ile yollarını ayıracağını duyurmuştu.
 
 
ETİKETLER : Nokia Microsoft Foxconn 1074

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN