Dünya 30 NİSAN 2011 / 03:06

Nokia dünya çapında 7 bin çalışanıyla yollarını ayırıyor

NokIa’nın Microsoft’tan aldığı CEO’su Stephen Elop, akıllı telefon pazarında başarılı olabilmek için öncelikle markanın lokomotif işletim sistemi olan Symbian’dan vazgeçti. Ardından Microsoft’un Windows Phone işletim sistemini kullanmak üzere anlaşan Elop, çalışanların uzun süredir tedirginlik içinde beklediği bütçe kısıntılarının yansıması olan işten çıkarma kararını açıkladı.
Yapılan açıklamada Danimarka, Finlandiya ve İngiltere’de çalışan 4 bin kişiyle 2012’nin sonuna kadar yollar tamamen ayrılacak. Bunun yanında Çin, Finlandiya, Hindistan, Birleşik Krallık ve ABD’de çalışan 3 bin kişi de Accenture isimli yönetim danışmanlık şirketine transfer edilecek. Finlandiyalı şirket 2013 yılına kadar giderlerinde bir milyar avroluk kesintiye gitmeyi hedefliyor. Elop, önümüzdeki dönemde akıllı cihazlar, taşınabilir telefonlar ve gelecekte karşılarına çıkabilecek ticarin zorluklara odaklanmak istediklerini ifade etti.
Nokia’nın şu anda Finlandiya’da 13 bin çalışanı var ve ülke genelinde 20 bin kişiye iş olanağı sunuyor. Elop, 2012 yılına kadar bu çalışanların hiçbirinin işlerini kaybetmeyeceğini vurguladı.

Nereden nereye geldi?
Nokia 1998’den bu yana dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi unvanını elinde bulunduruyor. Ancak geçtiğimiz yıl 432 milyon cihaz satan şirketin pazar payı hızla düşmeye devam ediyor. 2011 yılının ilk çeyreğinde pazar payı yüzde 29 olan Nokia, 90’lardan bu yana en düşük pazar payına geriledi.
Nokia en çok da akıllı telefon piyasasında zorlanıyor. Gelecekte piyasaya akıllı telefonların hâkim olacağı beklendiği için geçen yıl şirketin tepe yönetiminde değişim yaşanmıştı. Bu yılın ilk çeyreğinde 24 milyon akıllı telefon satan Nokia, bir önceki yıla göre pazar payını yüzde 24’ten yüzde 39’a çıkarmayı başardı. Tabii bu telefonların Symbian işletim sistemine sahip olduğu düşünülecek olursa, çoğunun daha düşük seviyede akıllı telefon olduklarını söyleyebiliriz. Nokia’nın dünya çapında 132 bin 500 çalışanı bulunuyor.
ETİKETLER : Sayı:819

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN