Dünya 21 TEMMUZ 2014 / 08:12

Obama’ya göre suçluları yakalamak için küresel boyutta erişim önemli

Küresel hükümetler, teknoloji sektörü ve akademisyenler, ABD Adalet Bakanlığı’nın Microsoft’un İrlanda’da saklanan e-postalarını teslim gerektiğini iddia etmesi olayını yakından takip ediyorlar.
Esasında, Başkan Barack Obama yönetimi, ABD’de faaliyet gösteren herhangi bir şirket, içeriği yurtdışında saklansa bile verilerin geçerli izinlere uyması gerektiğini iddia ediyor. Microsoft ve Apple gibi diğer şirketler ise ABD hukuku uygulamalarının kendi sınırlarında son bulması gerektiğini ileri sürerek bunun yanlış olduğunu söylüyor.
Bir sulh hakimi ise hükümetin tarafını tutarak, “Bir varlık yasal olarak bilgi üretmek zorunda ise bilgilerin konumu neresi olursa olsun bunu yapması temel bir ilkedir” diyor. Microsoft şu anda bir federal yargıca başvurdu ve dava 31 Temmuz’da görülecek.
Geçen hafta yapılan bilgilendirmede, ABD hükümeti çevrimiçi olarak saklanan içerikler ile fiziksel dünyada saklanan içerikler için hazırlanan Dördüncü Düzenleme’nin aynı olmadığını söyledi ve Başkan Ronald Reagan dönemindeki Kayıtlı Haberleşme Kanunu’ndan (SCA) bir alıntı yaptı. Bu alıntıya göre, geçerli bir mahkeme celbi, kararı ya da emri üretimlerini zorunlu kıldığında, ‘yurtdışındaki kayıtların yurtiçinde açıklanması zorunludur’ deniyor.

Küresel bir etkiye neden olabilir
Microsoft, bu kararın geniş çaplı küresel etkileri olduğunu söylüyor. Microsoft’un avukatları ise kongrenin, ABD toprakları dışına ulaşma emri verilmesinde yetkili olmadığını yazıyor ve hükümetin böyle bir talepte bulunamayacağını, mahkemenin de federal ajanların Microsoft’un Dublin’deki yerinin kapısına dayanmasına dair bir emir veremeyeceğini bildiriyor.
Apple, AT & T, Cisco ve Verizon gibi şirketler de buna katılıyor. Verizon, ABD lehine bir kararın yabancı veri koruma kanunlarında dramatik bir çatışmaya neden olacağını belirtiyor. Apple ve Cisco ise teknoloji sektörünün yabancı hükümetler tarafından onaylanmış olma riskiyle karşılaşacağını ve ABD’nin yabancı ülkeler ile işbirliği yapması gerektiğini söylüyor.
ABD yetkililerinin Microsoft’tan aradığı e-posta bir uyuşturucu kaçakçılığı soruşturması ile ilgili. Microsoft e-postaları genellikle hesap sahibine yakın sunucularda saklıyor.
ETİKETLER : Sayı:981

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics