Dünya 18 ARALIK 2009 / 17:19

Oracle’ın Sun’ı satın almasına AB engeli

Dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketi Oracle’ın Sun Microsytems’ı 7.4 milyar dolara satın alması Ağustos ayında ABD Adalet Bakanlığı tarafından onaylanırken Avrupa Komisyonu bu işe henüz yeşil ışık yakmış değil (BThaber Sayı 741).  Son on yıl içinde fikri mülkiyet ve yazılım kodları konularında Microsoft’u Avrupa Komisyonu’na şikâyet eden şirketlerin başını çeken Oracle bu kez Sun’ı satın almasını engelleyen komisyon ile karşı karşıya gelmiş durumda.
Oracle ile komisyon arasındaki bu anlaşmazlık nedeniyle gerilen bir ortamda ABD Adalet Bakanlığının protokolü aşıp komisyonun kaygılarının yersiz olduğu yolunda Oracle’ı  desteklemesi ortamı daha da gerginleştirmesine neden oldu. Avrupa Birliği rekabet komisyonunun başkanı Nellie Kroes’in sözcüsü şimdiye dek komisyonun başka ülkelerdeki rekabet davalarına hiç zaman karışmadıklarını, Amerikan Adalet Bakanlığının araya girmesinin yadırganacak bir davranış olduğunu açıkladı.
Amerika’da onaylanmasından iki hafta sonra geçtiğimiz Eylül ayında Kroes Oracle’ın MySQL adlı Sun’ın sahip olduğu açık yazılımın gelişmesine engel olabileceğini, oysa ekonomik krizden daha yeni çıkmaya başlayan iş dünyasında açık kaynak yazılımın gelişmesinin son derece önemli olduğunu vurguladı. Oracle ile Sun arasında yapılan satın alma anlaşmasına göre Sun’ın geçen yıl satın aldığı MySQL veritabanı pazarında lider olan Oracle’ın mülkiyetine geçecekti. Ekim ayında Oracle Başkanı Safra A. Catz’ın Kroes ile yaptığı görüşmeden de olumlu bir sonucun çıkmadığı görüldü.
Oracle için bir hayli kritik olan bu durum karşısında şimdiye dek Avrupa’da 2004 yılında Peoplesoft’u

ve bir yıl sonra da Siebel Systems’ı hiçbir sorun ile karşılaşmadan satın alan şirketin kurucusu ve CEO’su Larry Ellison’ın Avrupa’ya gelip Kroes ile görüşüp bu işi sonlandırmak için taviz verip vermeyeceğine karar vermesi bekleniyor
Antitröst uzmanları Oracle ile komisyon arasındaki bu sorunun Avrupa ve Amerika arasında antitröst yasalarının farklı yorumlara açık olduğundan kaynaklandığını, bu farklılığın giderilmesi için yapılan çalışmalara karşın henüz her iki tarafı tatmin edecek bir çözüme  ulaşılmadığını, özellikle Avrupa’da açık kaynak yazılımına çok büyük bir önem verildiğini,  rekabete bu alanda verilen desteğin ABD’den çok daha fazla olduğunu belirtiyorlar
Ek süre verildi
Oracle’a komisyonun itiraz ettiği maddeleri yanıtlaması için iki hafta süre verilirken Sun Microsytems toplam personel sayısının yaklaşık yüzde 10’u olan 3 bin kişinin işten çıkarılacağını, Larry Ellison da komisyon ile süregelen anlaşmazlığın Sun’ın her ay 100 milyon dolar kaybına neden olduğunu açıkladı.
Öte yandan Kroes komisyonun şimdiye dek birkaç kez istediği rekabet sorunu olmadığına dair kanıtları veya komisyon tarafından tanımlanan sorunlara ve kaygılara somut çözüm getirmeyen Oracle’ın kendilerini hayal kırıklığına uğrattığına işaret ederken uzmanlar bu belirsizliğin Sun’ın bazı müşterilerini kaybetme olasılığı ile karşı karşıya kalacağı görüşündeler.
Satın alma işinin kendilerine ABD’de onaylanmasından iki ay sonra onaylanmak üzere getirilmesini bir oldu bitti olarak algılayan Avrupa Komisyonu 19 Ocak tarihine kadar bu konuda kesin kararını verecek.
ETİKETLER : Sayı:750

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics