Dünya 05 AĞUSTOS 2011 / 12:54

Ortadoğu telekomünikasyon pazarı

Çin ve Hindistan’dan sonra dünyanın en hareketli telekomünikasyon pazarının Ortadoğu‘daki Arap ülkelerinde oluştuğu görülüyor. Telekomünikasyon şirketleri bu pazarda önemli bir pay kapmak için kıyasıya bir rekabet içindeler.
Bu ülkelerin başında gelen Suudi Arabistan’da pek çok kişinin sahip olduğu mobil telefonların ve evlerindeki bilgisayarların sayılarının dörtten fazla olması son derece doğal ve gurur verici sayılıyor.  Kişi başına gelirin 16 bin doları geçtiği 29 milyon nüfuslu dünyanın en büyük petrol ihracatçısı bu ülkenin katı sosyal sisteminin kişilerin mobil telefon ve internet bağımlısı olmalarına yol açtığı görülüyor.
Başkent Riyad’ın ana caddelerindeki en son model akıllı telefon ve tablet bilgisayar satan mağazalar akşam namazından sonra dolup taşıyor. Suudi Arabistan’da kişi başına satılan mobil telefonlar diğer ülkelere göre çok daha yüksek sayıda.
29 milyon nüfusa sahip Suudi Arabistan’da 50 milyondan fazla kayıtlı mobil telefon sayısının iki yıl sonra 60 milyonu geçeceği ve bu ülkedeki telekomünikasyon pazarının büyümesinin diğer Körfez ülkelerin pazarlarının toplamından fazla olacağı öngörülüyor. Bu ülkede mobil telefona gösterilen ilginin Körfez ülkelerinin en büyüğü olup yeni modellerin fiyatları ne olursa olsun çıktığı ilk günlerde kapışıldığı görülüyor. Bilgisayarlara olan ilgi de gün geçtikçe büyüyor. Geçen yıl günde ortalama 40 adet bilgisayar satan mağazaların satışları şimdi günde 70‘e yaklaşıyor.
Önümüzdeki üç yıl içinde Suudi Arabistan’ın altyapı geliştirme yatırımlarının toplamı 400 milyar doları geçeceği bekleniyor. Bu denli büyük yatırımın dünyanın en büyük devlet yatırımı olduğu sayılırken ülkedeki üç büyük operatörün de aynı süre içinde yapacakları sermaye harcamaları da 6 milyar doları geçecek.
Öte yandan ülkedeki nüfusun yüzde 60’ından fazlası 30 yaşın altında olup genişbant internet hizmet penetrasyon düzeyleri diğer Körfez ülkelerine göre daha geride bulunuyor. Bu nedenle yabancı işletmeciler ve üreticiler 400 milyar dolarlık yatırımdan pay kapmak için yoğun bir çalışma içindeler.
Suudi Arabistan’da kişi başına teknoloji ürünleri harcamaları ise Birleşik Arap Emirliklerine göre az olup 6 milyonluk B.A.E.de teknoloji hizmetleri Körfez ülkelerinin en yüksek düzeyinde bulunuyor. Gene Suudi Arabistan’da genişbant internet penetrasyonu yüzde 4 iken bu oran Bahreyn’de yüzde 26.
İnternet kullananların sayısı 10 milyona yaklaşan Suudi Arabistan’da toplam internet penetrasyonu sadece yüzde 38 olup bu oran çok daha küçük Katar’da yüzde 52, B.A.E.’de yüzde 75 ve Bahreyn’de yüzde 88’e erişiyor.
ETİKETLER : Sayı:833

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
ETKİNLİKLER