Dünya 06 NİSAN 2015 / 09:22

Ortak pazarı dijital ortama taşıyor

Avrupa Birliği sınırlarında dijital bir ortak pazar oluşturmaya yönelik tekliflerini hazırlayan Avrupa Komisyonu, şirketlerin çevrim içi servislerinde coğrafi kısıtlama uygulamasını engellemeye hazırlanıyor.

Avrupa Komisyonu çevrim içi servislerde yer alan coğrafi kısıtlama uygulamasını kaldırarak ortak bir ‘dijital pazar’ oluşturmak istiyor. Geçtiğimiz günlerde Brüksel’de dosyadan sorumlu Avrupa Komisyonu üyesi konu ile ilgili planı açıkladı.  Komisyon’un dijital ortak pazardan sorumlu Başkan Yardımcısı Andrus Ansip, toplantının ardından yaptığı yazılı açıklamada çevrim içi ortamda bizi engelleyen bütün parmaklık ve duvarlardan kurtulması gerektiğini belirtirken, yenilikçi şirketlerin kendi ülke pazarlarında kilitli kalmaması gerektiğinin altını çizdi. AB vatandaşlarının yalnızca yüzde 15′inin başka bir AB ülkesinden internet üzerinden alışveriş yapıyor olmasının yalnızca ‘kısmen’ kültür ve dil farklılığına bağlı olduğunu belirten Komisyon, bu işlemlerdeki teslimat maliyetlerinin yüksekliğine ve yasal engellere işaret etti.

Avrupa Komisyonu, üye ülkeler arasında online alışverişin önündeki engelleri kaldırma planının yanı sıra telif hakları konusunda bir uyum sağlamayı ve mobil iletişimde üye ülkeler arasında koordinasyonu güçlendirmeyi de hedefliyor. Avrupa’nın özellikle  4G teknolojisinde frekans yetersizliği sebebiyle geride kaldığına işaret eden Komisyon, mobil iletişimde kullanılan frekanslara yönelik olarak AB çapında uygulanacak bir politika geliştirilmesi gerektiğini savunuyor. Üye ülkeler ise kendilerine büyük gelir sağlayan bu frekanslar üzerindeki kontrolünü devretmek istemiyor.

Çevrim içi servisler konusunda ortak bir paydada buluşması zor olmayan Avrupa Birliği ülkeleri, buna rağmen lisanslama konusunda her ülkenin kendine ait bir prosedürü benimsemesi sebebiyle zorluklar yaşayabilir. Bu sebeple Avrupa Komisyonu, hali hazırda ortak bir dijital paar oluşturma konusunda zorluklar yaşasa da, uzun vadede bu planını gerçekleştirebilir.

 
ETİKETLER : 1016

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics