Dünya 10 OCAK 2016 / 12:50

Otonom araçlar için mini süper bilgisayar

GPU üreticisi Nvidia, bir süredir araç içi sistemler için de özel çipler üretiyor. Basit işlemlerin, basit bir arayüz üzerinde çalışması için tasarlanan bu çipler, yol bilgisayarı işlevinin üzerine düzgün bir arayüz ekleme ve gerçek bir LCD ekran üzerinde görüntüleme imkanı sağlıyor. Elbette ki bu çipler fazla güce ihtiyaç duymuyordu.

Otonom araçların yavaş yavaş duyulmaya başlanmasıyla beraber firma araçlar için çok daha güçlü çözümlerin üretilmesi gerektiğini düşünerek Drive PX 2 isimli özel bilgisayarını hazırladı. CES’te sergilenen Nvidia Drive PX 2 gerçekten çok güçlü.

2016'da masaüstü ekran kartlarıyla satışa sunulması beklenen Pascal GPU'sunu kullanan bilgisayar, 12 ayrı kameradan gelen görüntüyü sürekli olarak işleyebiliyor. 12 çekirdekli bu bilgisayar, 8 teraflop işlem gücüne sahip. 16 nanometre teknolojisiyle üretilen çipler, 250 watt güce ihtiyaç duyuyor. Soğutma için kullanılan yöntem ise sıvı soğutma olarak belirlenmiş.

Nvidia CEO'su Jen-Hsun Huang, PX 2'nin 150 MacBook Pro gücünde olduğunu söyledi. Bu noktada Huang, elbette ki MacBook Pro'daki Intel Iris Graphics 6100 çipini hedef alıyor. 2 tane yeni nesil Tegra işlemcinin yanında bir Pascal GPU'su kullanan sistem, AlexNet öğrenme algoritmasını kullanarak saniyede 2.800 görüntü tarayabiliyor.

Bu sistem ilk olarak Volvo araçlarda kullanılacak. Nvidia, PX 2'nin yapımı ve testi için Audi, Daimler, BMW ve Ford ile de bir partnerlik gerçekleştirdi.

Huang, araçların yapay zekayla kendi kendini sürebilmesi için çevresinde olan biteni yeterince iyi biliyor olması gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca yoldaki nesnelerin tanımlanmasının ve temel yolların planlanmasının henüz bir "başlangıç" olduğunu belirtti. Gelecekte nesnelerin daha iyi tanımlanmasının da mümkün olacağını söyledi. Sonuçta tüm minibüsler "minibüs" değil; bazıları ambulans da olabilir ve ambulanslara özel davranış biçimi gerekiyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics