Dünya 30 OCAK 2016 / 18:16

Pakistan’da YouTube yasağı kalktı

Yaklaşık üç yıl önce, İslam dinini küçük düşüren videolar olduğu gerekçesiyle Pakistan YouTube’u yasaklamıştı. Bugün yapılan bir açıklama ile bu yasağın kaldırıldığı duyuruldu.

Yasağın kaldırılmasının gerekçesi ise YouTube’un Pakistan’a özel sürümünün hayata geçirilmesi. Fakat bu yasağın kaldırılması daha doğrusu Pakistan’a özel bir sürümün hayata geçirilmesi Pakistan’daki bazı eylemciler tarafından hoş karşılanmadı. Bu eylemciler Pakistan hükümetinin ülkeye özel sunulan sürümdeki içeriği filtreleyip filtrelemediği konusunda bilgi sahibi olmak istiyorlar. Diğer bir istekleri ise Google ve Pakistan hükümeti arasındaki anlaşma şartlarının şeffaf olması. Yani hangi şartlar altında anlaşıldı bunu bilmek istiyorlar. Elbette Google ya da YouTube yetkililerinden konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

2012 yılında YouTube'daki videolardan dolayı Pakistan'da birçok protesto gösterisi yapılmış ve Amerikan bayrakları yakılmıştı. Pakistan Telekomünikasyon Şirketi ise Facebook sayfasında “YouTube Hoş Geldin” mesajı ile yasağın kalktığını duyurdu. Dolayısıyla 2012 yılından beri süren yasak kalkmış oldu. Ama genel YouTube içeriğinin ne kadarlık bölümüne Pakistan’dan erişilemiyor bunu henüz bilmenin imkanı yok. YouTube geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de de yasaklanmış ve bir süre boyunca alternatif erişim yöntemleri kullanmadan erişilememişti.  
ETİKETLER : pakistan youtube 1057

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics