Dünya 05 OCAK 2015 / 09:06

Parmak izi fotoğraftan kopyalanabilir mi?

Avrupa’nın en büyük haklayıcı birliği Chaos Computer Club, iddialı bir çıkış yaptı: Parmaklarınızı gösteren birkaç fotoğrafla parmak izinizi üretebiliriz.

Almanya’nın Hamburg kentinde 31’incisi düzenlenen Chaos Computer Club buluşmasında ‘Starbug’ kod adı ile tanınan Jan Krissler, Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in başparmak izini nasıl kopyaladığını anlattı. Cam veya akıllı telefon gibi cilalı yüzeyi olan objeye dokunan kişinin parmak izinin kopyalanma yöntemleri bilinen bir gerçek. Ama Krissler, bu gibi biyometrik özelliklerin, fiziksel objelere sahip olmadan nasıl ortaya çıkartılabileceğini de etkinlikte katılımcılarla paylaştı.

Fiziksel obje yerine, standart bir fotoğraf makinesi kullanılarak, bir kişinin parmak izlerinin nasıl elde edilebileceğini anlatan Krissler’in de belirttiği gibi, bu parmak izleri biyometrik tanımlamada kullanılabiliyor. Bu nedenle ‘Starbug’a göre, bu tespitinin ardından politikacılar kamuoyuna seslenirken muhtemelen bundan böyle eldiven giymeyi tercih edecek.

Ticari olarak edinilebilen bir yazılım olan VeriFinger’ı kullandığı bilgisini veren Krissler, parmak izinden tespit sürecini de şöyle paylaştı:

“Öncelikli kaynak Ekim ayında bir basın toplantısı esnasında çekilen von der Leyen’ın parmağının yakın plan bir fotoğrafı. Bu görseli, tam parmak izinin bir görüntüsünü elde etmek üzere farklı açılardan çekilen fotoğraflar destekledi. Bu metodu, aynı anlatıldığı gibi kolayca kullanmak, güvenlik öncelikli çalışmalarda parmak izinin kullanımını olumsuz etkileyebilir. Yine de parmak izinin gücünün tam anlamıyla ortadan kalkmasını da beklememek gerekiyor. Sonuçta bir parmak izini yeniden üretmek bir sisteme girmek için muhtemel bir metot olabilir, ama bu ihtimal parmak izi teknolojisinin güvenlik namına işe yaramaz olduğu anlamına gelmiyor. Hatta birçok noktada PIN kodlarından daha güvenli olabilen parmak izleri, ayrıca çoklu güvenlik katmanlı yapılarda farklı şifre türleri ile uyumlu olarak da kullanılabiliyor.”
ETİKETLER : 1003

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics