Dünya 20 EKİM 2014 / 09:41

Qualcomm, CSR için 2,5 milyar dolar ödeyecek

Yonga üreticisi, giyilebilir teknolojiler ve otomotiv sektöründe yaygınlaşan Bluetooth kullanımını göz önüne alarak satın almaya dev bir bütçe ayırdı.

Dünyanın en çok mobil yonga satışı yapan şirketi Qualcomm, Bluetooth üreticisi CSR şirketini satın almak için 2,5 milyar dolarlık anlaşmaya imza attı. Şirketi satın almak isteyen bir diğer yonga üreticisi Microchip Technology’nin teklifinin yeterli bulunmadığı bilgisi verildi.

Qualcomm’dan yapılan açıklamaya göre, CSR’ın satın alınmasıyla şirket, kısa alan, kablosuz iletişim yongaları ve ses işleme konusunda taşınabilir ses, otomotiv kontrolleri ve giyilebilir cihazlar gibi alanlarda kendisine fayda sağlayacak.

“CSR’ın gelişmiş bağlantı teknolojilerinin başarılı oluşu büyümek için yeni fırsatların önünü açacak” denilen açıklamada, Qualcomm’un akıllı telefon üretimindeki etkinliğinin ötesine geçerek, nesnelerin interneti başlığı altındaki kablosuz ev aletleri ve diğer bağlantılı cihazlarda da söz sahibi olmayı hedeflediği görülüyor. Bu yılın Mayıs ayında şirket kablosuz HDMI bağlantısı sağlayan Wilocity şirketini de satın alan Qualcomm, yakın alandaki cihazlarla iletişim kurularak bilgi paylaşımı sağlayan açık kaynak platform AllJoyn’u geliştirdi.

Satın almanın ardından CSR şirketinin açıklamasında ise şu ifadeler yer aldı:

“Şirketimize bakıldığında, telefonun etrafındaki tüm aksesuarlara odaklandığımız görülüyor. Ses ve müzik iletişimi yapılarak kulaklık ve hoparlör bağlantılarının yanı sıra otomobillerdeki gücümüz öne çıkıyor.”
ETİKETLER : 992

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics