Dünya 09 MART 2015 / 09:07

Qualcomm ve Cyanogen işbirliğine gitti

Barcelona’da düzenlenen MWC 2015 etkinliği birçok yeniliğe ev sahipliği yaparken, Cyanogen ve Qualcomm arasındaki işbirliği de etkinliğin en dikkat çekici haberlerinden biri  olarak öne çıktı.

Cyanogen tarafından MWC 2015’te resmi olarak yapılan duyuruda, Qualcomm ile Cyanogen arasında ortaklık anlaşması yapıldığı açıklandı. Yapılan anlaşmaya beraber Cyanogen markasında yeniden yapılanma süreci başlayacak. Şirketin logosundan, iş süreçlerine kadar yaşanacak süreç, Cyanogen’i bilindik yüzünden bir nebze uzaklaştıracak. Cyanogen Qualcomm üzerinden Android ekosisteminde çok daha geniş bir kullanım alanına sahip olmayı başaracağı gibi, Qualcomm ise Cyanogen’in Android ekosistemi hakkındaki derin bilgisinden yararlanacak.

İşbirliğinin ortaya koyacağı ilk projenin ise Qualcomm’un Nisan ayında pazara sunmayı düşündüğü referans mobil cihazlarda yer bulması bekleniyor. Gelecek ay pazara sürülmesi planlanan cihazlarda Cyanogen altyapılı Android 5.0 işletim sistemine yer verileceği açıklanırken, bu projenin işbirliği için de iyi bir test fırsatı olacağı ifade ediliyor.

İki şirket arasındaki anlaşmaya göre Cyanogen uzun vadede Qualcomm’un 200, 400 ve 600 işlemcilerine sahip cihazları için yazılım ve arayüz hazırlayacak. Anlaşmayı değerlendiren Cyanogen Kurucusu Steve Kondik, işbirliği çerçevesinde giriş seviyesinde yer alan düşük donanımlı cihazlardan daha yüksek verim almak istediklerini belirtirken, bu cihazlar için geliştirecekleri yazılımlar ve arayüzler ile bu amaçlarına ulaşmak istediklerinin altını çizdi.

 
ETİKETLER : 1012

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics