Dünya 27 ŞUBAT 2011 / 18:00

Radikal bir karar

Nokia’nın yeni CEO’su Stephen Elop, 1865 yılında bir kağıt fabrikası olarak açılan ve ileriki yıllarda kablo işine girdikten sonra 1980’li yıllarda kablosuz telefon üretimine geçen Nokia’nın Finli olmayan ilk CEO’su.
Özellikle ABD başta olmak üzere akıllı telefon pazarında son zamanlarda ciddi sorunlar yaşayan Nokia’da göreve başlamasından bu yana geçen beş ay içinde şirkette geniş kapsamlı bir operasyon gerçekleştiren Elop’un çalışanlara gönderdiği bir mesajında bundan böyle şirketin özellikle ABD’de akıllı telefon pazarında Apple ile BlackBerry üreticisi Research in Motion (RIM) gibi rakiplerine karşı kaybettiği pazar payını yeniden geri almak için gerekli adımların atılacağını ileri sürüyordu.
Son aylarda küresel pazarda Google’ın Android adlı akıllı telefon işletim sisteminin payı Nokia’nın kullandığı Symbian sisteminin payının önüne geçerken Nokia mobil telefon üretimindeki payının düşmesine karşın 2010 yılında gene dünya liderliğini korudu. Ancak Apple ve RIM’in pazar payı yükselirken Nokia’nın payı 2009 yılında yüzde 36’dan 2010’da yüzde 29’a indi.
2003 yılına dek ABD’de pazar payında liderliğini sürdüren Nokia son sekiz yıl içinde bu ülkedeki payının tamamına yakınını Samsung, Apple, RIM, HTC ve LG’ye kaptırmış bulunuyor. Strategy Analytics adlı bir araştırma kuruluşuna göre son üç aylık dönemde Nokia’nın Amerika’daki pazar payı yüzde 2’ye düşmüş durumda.
Her yeni CEO’dan beklendiği gibi endüstri uzmanları da Elop’un ne gibi adımlar atacağı konusunda çeşitli spekülasyonlarda bulunmaya başladılar. Bunların arasında Nokia’nın Android sistemini kullanmaya başlayacağı, öte yandan yüksek düzey yöneticilerden bazılarının işlerine son verileceği konuşulurken bazı uzmanlar da Nokia’nın yıllarca kullandığı Symbian işletim sistemini Amerika’da pazarlanan Nokia telefonlarında kullanmaktan vazgeçerek akıllı telefonlar için Microsoft’un Windows Phone 7 sistemini kullanmak üzere Microsoft ile bir işbirliği anlaşması yapacağını öngörüyorlardı.
Nokia gibi Microsoft da akıllı telefon segmentinde sorunlar yaşamakta olup geçen
yılın son üç ayında satılan akıllı telefonlarda kullanılan
işletme sistemlerinde Android, Apple ve RIM’den sonra Windows Phone 7’nin payı sadece yüzde 3 oldu.
İki şirket kararlarını açıkladı
Sonunda 11 Şubat günü Londra’da düzenlenen bir toplantıda Microsoft CEO’su Steve Ballmer ile Stephen Elop beraberce sahneye çıkarak bundan böyle Nokia’nın akıllı telefonlarda Windows Phone 7 işletim sistemini kullanacağını, böylece her iki şirketin deneyimlerinin ve teknolojilerinin birleşeceği
bir platformun oluşması yönünde bir karar aldıklarını açıkladılar.
Geçen yıl küresel mobil telefon satışları 450 milyona yaklaşan Nokia’nın mobil telefonlarını dünyada yaklaşık 1.3 milyar kişi kullanıyor. Şimdi Nokia’nın aldığı bu radikal karar ile akıllı telefon segmentindeki geleceğinin dünyanın en büyük yazılım kuruluşu Microsoft’un desteği ile çok büyük bir güç kazanacağı ve Windows Phone 7’nin de mobil işletim sistemleri alanında payının çok daha yükseleceği bekleniyor.
ETİKETLER : Sayı:810

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics