Dünya 12 EYLÜL 2010 / 18:00

Rio de Janerio’da 2016 Olimpiyat Oyunları için Güneş Kulesi

Rio de Janerio’da 2016 Olimpiyat Oyunları için Rio’ya gelecekleri sembolik bir yapıyla karşılamak amacıyla Cotonduba Adası’ında farklı bir gözlem kulesi inşa ediliyor. Zürih kökenli bir şirket olan RAFA isimli şirket tarafından Güneş Şehir Kulesi olarak adlandırılan bu kule sadece Olimpiyat Oyunları’na değil Rio için de enerji oluşturmak amacıyla tasarlanmış durumda. Oluşturulan tasarım sayesinde güneş enerjisini depolayan ve bu enerji sayesinde deniz suyunu kulenin tepesine taşıyan kule, dışarıdan bakıldığında şelale gibi gözükmesine karşı, yukarıdan aşağıya dökülen suyun kinetik enerjisini de elektrik enerjisine çeviren ve bu çevrimi gece boyu yapabilen bir özelliğe sahip.
Bu karakteristik özellikler kulenin bir jeneratör olarak algılanmasının yanı sıra 1992 yılında Rio’ da düzenlenen Birleşmiş Milletler Dünya Zirvesi’nde doğal kaynakların kullanımı konusunda delegelere de ilham vermiş bir tasarım. Kulenin giriş katında bir adet amfitiyatro, oditoryum, kafe ve alışveriş mağazaları bulunuyor. Ayrıca gözlem yapmak ve atlayış yapmak için yükselen bir asansör de var.
ETİKETLER : Sayı:787
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN