Dünya 10 TEMMUZ 2016 / 12:18

Rolls Royce otonom gemi üzerine çalışıyor

Teknolojik gelişmeler ile birlikte yeni sektörler oluşmaya başlarken, birçok sektörde de dönüşüm süreçleri yaşanıyor. Dönüşüm sürecinden geçen sektörler arasına bir yenisi daha eklendi.
Otonom araçlar üzerine yapılan çalışmalar hız kesmeden devam ederken, teknoloji şirketleri ve otomobil üreticilerinin bu alandaki çalışmalarının önümüzdeki yıllarda meyvesini vermesi bekleniyor. Otomotiv sektöründe bu gelişmeler yaşanırken, Rolls-Royce’un yeni projesi epey ses getirecek gibi görünüyor.
Denizcilik sektöründe de faaliyet gösteren şirket, hologram teknolojisini baz alarak, sürücüsüz gemi konseptini hayata geçirmeyi amaçlıyor. Gemi, dokunmatik ve hologram teknolojileriyle donatılmış bir odadan, tamamen uzaktan olacak şekilde kontrol ediliyor. Şirketten yapılan açıklamalarda, işin hazırlık bölümünü geçerek, somut adımlar atmaya başlanacağı bilgisi veriliyor. Rolls-Royce yetkilileri, her şeyin planlarına göre gitmesi durumunda gemiyi 2020 yılına kadar denize indirmeyi amaçladıklarını ifade ediyorlar.
İlk etapta yük taşımacılığı yapması planlanan otonom gemi, sahip olduğu ileri teknoloji ile uzun mesafeleri kat edebilecek. Buna karşın geminin güvenliğinin nasıl sağlanacağı, arızalara karşı nasıl önlem alınacağı ya da teröristlere karşı nasıl bir güvenlik prosedürü oluşturulacağı gibi soru işaretleri, konsept geminin karşı karşıya olduğu ve çözülmesi gereken sorunlar arasında yer alıyor.
 
ETİKETLER : Rolls Royce 1079

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN