Dünya 12 NİSAN 2013 / 11:48

Rus süper bilgisayar imalatçısı kara listede

ABD devlet kurumları Rus süper bilgisayar üreticisi T-Platforms’u nükleer araştırma ve askeri faaliyetlerle bağlantısı olmasından dolayı kara listeye aldı.

6 ay önce T-Platforms isimli bir şiket üretilen bir Rus süper bilgisayarının ABD’ye ilk defa teslimatının yapılacağını duyurmuştu. Bu tarihten sonra ABD devleti T-Platforms şirketini nükleer araştırmalarla bağlantılı olmasından dolayı  kara listeye ekleyerek “ ABD’nin ulusal güvenlik ve dış politika alanındaki çıkarlarına karşı tehdit” olarak nitelendirdi. Şirketin Rusya, Almanya ve Tayvan’daki operasyonları, ABD’nin Ticaret, Savunma, Dışişleri ve Enerji Bakanlıkları tarafından İhracat Yönetimi Düzenlemeleri (EAR) Varlık Listesi’ne eklendi. Doğrudan bir ambargo olmayan bu karar, yine de T-Platforms’un ABD’li şirketlerle iş yapabilmesini oldukça zorlaştıracak.

Varlık Listesi’nin ihracatlarda kitle imha silahlarının ülkeye sokulması ile ilgili usulsüzlükleri engellemek ve bu konuda halkı aydınlatmak amacıyla oluşturulmuş bir liste olduğunu belirten Ticaret Bakanlığı’nın Endüstri ve Güvenlik bölümü yetkilileri, T-Platforms’un da listeye eklendiğini belirtti.

T-Platforms’un listeye eklenme nedeninin ise çoklu ihracat sistemi kayıtlarında ulusal güvenlik gerekçeleriyle kontrolden geçmesi gereken malları gerekli izin belgeleri olmadan kargolanmasından ötürü olduğu belirtildi.

ABD kaynaklarından yapılan açıklamada şirketin mallarının hem ticari hem de askeri amaçlarla kullanılmasının mümkün olduğu ve askeri sistemlerle birlikte nükleer araştırmalarda kullanılma riski olduğundan bu listeye T-Platforms’un da eklendiği belirtildi.

2002 yılında kurulan veMoskova Üniversitesi’nde dünyanın 26’ncı süper bilgisayarını üreten T-Platforms, ürettiği süper bilgisayarı New York Üniversitesi’ne göndermişti.

Son durumda ise şirketin bahsedilen listeye eklenmesi sadece ihracat konusunda şirkete kısıtlama koyuyor. Bu durum ise Intel ve AMD gibi Amerikan firmalarından çeşitli yongalar alan T-Platforms için yeni sorunlara yol açacak.

Konuyla ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.
ETİKETLER : T-Platforms

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics