Dünya 07 TEMMUZ 2014 / 09:44

Rusya kişisel verilerin çıkışını engelleyecek

Rus hükümeti internet hizmetlerine yönelik Çin’in yaptığı gibi bir yaklaşım sergilemeye bir adım daha yaklaştı.

Kısa süre önce, Rusya parlamentosu tüm Rusların kişisel verilerinin ülke içinde saklanmasını gerektirecek ilk tasarıyı kabul etti.
Eğer tasarı geçerse, etkileri oldukça geniş kapsamlı olacak ve Ruslar tarafından kullanılan hemen her uluslararası hizmete yansıyacak. Esasında, Rusya’da yaşayan insanlar tarafından kullanılan Facebook, Google ve diğer uluslararası çevrimiçi hizmetlerin (uygulamalar da dahil) Rusya sınırları içinde fiziksel sunucularının olması gerekecek. Bunun yanı sıra, Rus olmayan şirketler ülke içinde belirli depolama hizmetlerinin garantisini vermedikleri sürece ülke dışına veri gönderemeyecek. Eğer ülke dışına veri gönderilirse Rus telekomünikasyon kurumu Roskomnadzor, bu hizmetlere erişimin kısıtlanması için operatörlere başvuracak.

Barındırma hizmetlerinde köklü değişiklikler yapılacak
Tasarıda ayrıca kişisel bilgi ve verilerin korunmasını kapsayan kanunlarda değişiklik de öneriliyor. Bu durumda Eylül 2016’da yürürlüğe girecek olan yasa kabul edilirse, hem uluslararası hem de Rus teknoloji şirketlerinin kullandıkları uluslararası barındırma hizmetlerinde köklü değişiklikler olması söz konusu. Bu değişikliklerin getireceği büyük maliyetler ise cabası.
Google, Facebook ve diğer şirketler ise bu haber yayına gönderildiği sırada henüz bir açıklamada bulunmamıştı. Oysa alınan kararın yürürlüğe girmesi kişisel verileri pazarlama aracı olarak kullanan şirketleri etkileyecek.
2016 yılına kadar dönüşüm sürecek
Rusya’da veri depolama hareketi hükümet tarafından daha geniş ve süregelen bir şekilde yapılarak internetin kullanıldığı ekosistemin egemenliğinin azaltılması isteniliyor. Bu konudaki bazı hamleler korsanla mücadele ve ulusal güvenlik yapılmaya başlandı.
Diğer ülkeler, kişisel verilerin “güvenli liman” anlaşmasıyla ABD’de saklanmasına ve ABD şirketlerinin Avrupa’da, Avrupa şirketlerinin de ABD’de serbestçe faaliyet göstermesine izin veriyor.
Liberal Demokratlar Andrei Lugovoi, Vadim Dengin ve Komünist milletvekili Alexander Yuşçenko tarafından sunulan bu tasarı yürürlüğe girerse, çevrimiçi şirketlerin bu gereksinimleri karşılamak için 2016 yılı eylül ayına kadar süreleri olacak.
ETİKETLER : Sayı:979

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN