Dünya 29 MAYIS 2016 / 13:43

Samsung Çin pazarına yoğunlaşıyor

Samsung Pay'i küresel çapta bir ödeme modeli haline getirmek için çalışmalar yürüten Samsung, bu konuda önemli bir işbirliğine gitti.
Apple ile Çin pazarından daha fazla pay almak için yoğun bir rekabete giren Samsung, ödeme alanında önemli bir anlaşmaya imza attı. Çin'in en önemli çevrimiçi ödeme platformu Alipay ile işbirliğine gideceğini açıklayan Samsung, ödeme pazarını yeniden şekillendirebilir.
Yapılan anlaşma ile beraber Alipay kullanıcıları hesaplarını Samsung Pay ile eşlemelerinin ardından gerek fiziksel mağazalarda gerekse çevrimiçi ortamda ödemelerini gerçekleştirebilecekler.
450 milyondan fazla kullanıcı tarafından tercih edilen Alipay, Çin Halk Cumhuriyeti'de en fazla tercih edilen çevrimiçi ödeme platformu konumunda. Anlaşma ile beraber Alipay'in Çin'deki geniş kullanım portföyünden yararlanacak olan Samsung, bu noktada Apple'ı oldukça zor sokacak gibi görünüyor.
 
Apple Çin ile buzları eritmek istiyor
Son dönemde Çin hükümeti ile sorunlar yaşayan ve bazı servisleri erişime kapatılan Apple, Çin pazarında var olmak için somut adımlar atmayı sürdürüyor. Şubat ayında Apple Pay ile Çin pazarına giren ve ABD’den sonra en fazla iPhone satışının yapıldığı Çin’deki hakimiyetini artırmak isteyen Apple, son dönemde Çin hükümeti ile sorunlar yaşamıştı. Hükümet tarafından bazı servislerine erişim engellenen Apple‘ın CEO’su Tim Cook da Çin’e ziyaret düzenleyeceğini açıklamıştı.
Tim Cook’un Çin ziyaretine kısa bir süre kala Apple’dan Çin pazarına yönelik yeni bir hamle geldi. Buna göre, araç kiralama şirketi Uber’in Asya pazarındaki en önemli rakibi olan Didi Chuxing’e 1 milyar dolar yatırım yapan Apple, bu sayede Çin hükümeti ile buzları da eritmeyi amaçlıyor.
400 farklı şehirde hizmet sunan Didi Chuxing, araç filosunu Apple teknolojisi ile geliştirebilecek. Bu sayede Uber’e karşı elini güçlendirecek şirket, Asya pazarında önemli bir güce sahip olacak. Olaya Apple tarafından bakacak olursak, elektrikli ve otonom araçlar konusunda oldukça gizli çalışmalar yürüten şirket, bu sayede çalışmalarını test edebilme olanağına da sahip olacak.
Son dönemde özellikle Çin pazarında düşüş yaşayan ve hükümetle uzun süredir sorunlar yaşayan Apple, bu yatırımla beraber hükümet ile olan buzları da eritme şansı yakalayacak.
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN