Dünya 09 NİSAN 2012 / 10:47

Samsung en büyük dış yatırımını gerçekleştiriyor

Dev şirketin yurtdışına yaptığı en büyük yatırım olarak tarihe geçen yonga fabrikası, akıllı telefonlar ve tabletler için hafıza yongası üretecek. Samsung’un müşterileri arasında Apple da bulunuyor. Economic Times’da yer alan habere göre, Samsung en büyük yurtdışı yatırımını Çin’de gerçekleştiriyor. Yonga üretimi yapılacak fabrikaya ilk yatırım maliyeti olarak 2.3 milyar dolar yatırılacağı açıklandı. Toplam maliyetin 7 milyar doları bulması bekleniyor. Xian şehrinin kuzeybatısında inşa edilecek fabrikayla ilgili bilgiler daha önce açıklanmış ancak toplam maliyet gün yüzüne çıkmamıştı.
Akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlada kullanılan NAND flash hafıza yonga üretiminin gerçekleştirileceği fabrika için Güney Kore hükümeti de yeşil ışık yaktı. Çin yetkililerinden onay bekleyen Samsung, fabrikanın 2013’ün ortasında faaliyete geçeceği konusunda ümitli.
Bu fabrikanın yapılışı piyasadaki birçok oyuncu gibi Apple’ı da doğrudan ilgilendiriyor. Zira şirket, Samsung’un en önemli müşterileri arasında yer alıyor. Yine de Apple, İsrail şirketi Nanobit’te olduğu gibi şirket satın alarak üçüncü partilere bağımlılığını azaltıyor.
Akıllı telefon ve tablet piyasasındaki önemli rakiplerinden Samsung’a
olan bağımlılığını azaltmak isteyen Apple,yeni iPad’de DRAM için Elphida, NAND
için de Toshiba ile anlaştı.
Yine de Apple’ın üçüncü
nesil tabletinin “Retina” görüntü özelliği sunan
ekranını Samsung üretiyor.
ETİKETLER : Sayı:866

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics