Dünya 30 EYLÜL 2012 / 10:32

Samsung son teknolojilerini İsrail’de geliştiriyor

Samsung’un İsrail’deki Ar-Ge merkezleri aslında bir sır değil. Ancak şirketin en önemli markasının önemli parçalarının İsrail’de geliştirildiği ilk kez ortaya çıktı. Güney Kore dışında sadece iki Ar-Ge merkezi bulunan Samsung, bu iki merkezi de İsrail’de konumlandırdı.
Herzliya’daki bir Samsung tesisinde kamera teknolojileri üzerine çalışmalar yürütülürken, Ramat Gan’da yarı iletken teknolojisi geliştiriliyor. Bu tesislerden çıkan kameralar Galaxy S3 ve Samsung EX2F akıllı kamerada kullanılmış.
İsrail Yüksek Teknoloji Endüstri Birliği (HTIA) tarafından her yıl düzenlenen toplantıda konuşan Samsung’un Cihaz Çözümleri LSI sistemleri bölümünün başındaki Dr. Nam-Sung Woo, İsrail’de gerçekleştirilen geliştirmeleri aktardı.
2007 yılından bu yana İsrail’de bulunan Samsung, ilk girişimini akıllı telefonlar için algılayıcı üreten Transchip Israel isimli şirketi satın alarak yaptı. Transchip kısa sürede şirketin İsrail’deki Ar-Ge merkezi haline gelerek S3 ve EX2F’te kullanılan 16.3 megapiksel BSI CMOS görüntü algılayıcılarını üretti. Bu tesiste 150 kişi çalışıyor.

Son üç yıldaki Samsung patentlerinin yüzde 80’i İsrail’den çıktı
Ramat Gan’daki merkezin yöneticisi olan Amit Baruch, teknolojilerinin yüz milyonlarca akıllı telefon, dizüstü bilgisayar, sayısal kamera ve tabletlerde kullanıldığını ifade etti. Baruch’un verdiği bilgilere göre, son üç yılda gerçekleştirilen çalışmalar sayesinde Samsung’un aldığı patentlerin yüzde 80’inin sahibi İsrail’deki ekip.
Yonga tarafında Samsung’un Ar-Ge merkezinde Exynos yongaları üretildi. Exynos 5, bir önceki sürüme göre daha hızlı ve daha soğuk işlem gerçekleştirebiliyor. Yonga üzerinde hem İsrail’de hem de Güney Kore’de geliştirildi. Bir sonraki hedef olaraksa 14nm yongalar yer alıyor. Yonga tesisinde de 50 kişi görev alıyor.

İsrail’de merkezi bulunan tek Asyalı Samsung değil
Samsung’un iki Ar-Ge merkezinin dışında LG’nin de 10 ayrı İsrail teknoloji girişimiyle çeşitli alanlarda bağlantısı bulunuyor. Yaklaşık 13 yıldır LG’nin İsrail’deki varlığı sürüyor.
Singapur’un telekom operatörlerinden SingTel’den Allen Lew da İsrail’deki yeni kurulan şirketlere yatırım yapmaya devam etmek istediklerini açıkladı. SingTel geçtiğimiz yıl mobil reklam şirketi Amobee için 321 milyon dolar ödemişti.
ETİKETLER : Sayı:890
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN