Dünya 08 OCAK 2012 / 15:14

Sansürden kaçmak için uydu gönderecekler

Ülkeler suçla savaş konusunda tedbirlerini sıkılaştırıyor. Bu doğrultuda kişilerin sayısal ayak izleri ülkeler tarafından hemen her platformda kaydediliyor. İnsanların kişisel mahremiyeti ile suçla savaş arasındaki sınır pek de korunamıyor.
Buradan hareketle siber girişimciler de halkı yanına çekerek kendilerine göre yöntemler geliştiriyor. Berlin’de düzenlenen Kaos İletişim Kongresi’nde bu konular detaylarıyla ele alındı. Projenin organizatörlerine göre, Hackerspace Global Grid, uyduları takip etmek ve onlarla iletişim kurmak için yer istasyonları da geliştirecek.
Hacker aktivist Nick Farr, Ağustos ayında bu konuda bir çağrıda bulunmuştu. Farr’a göre, internet sansürü konusunda artan tehditler, bu projenin itici gücü oldu. Farr, ABD’de hayata geçirilmeye hazırlanan Online Korsanlığı Durdurma Kanunu (SOPA) gibi uygulamaların çevrimiçi özgürlüğün karşısındaki en önemli tehditler olduğunu belirterek, bu kanunun kabul edilmesi halinde bazı sitelerin telif gerekçeleriyle engelleneceği uyarısında bulundu.
Geçmişte uzay istasyonu görevleri bütünüyle ulusal ajanslar ve büyük şirketlerin elindeydi. Ama son yıllarda amatör girişimciler de yörüngeye kendi uydularını göndermeye başladı. Bu araçlar daha çok balon kullanılarak gönderiliyor ve yerden fark edilmeleri zor oluyor. Girişimcilere göre finansman önlerindeki en büyük sıkıntı. Yine de uzun vadede daha kapsamlı bir haklayıcı uzay projesi ile hedef; gelecek 23 yıl içinde amatör bir astronotu aya göndermek. Berlin’deki konferans, 10 yıllık bir geçmişe sahip olan Alman haklayıcı grubu Chaos Bilgisayar Kulübü’nün son toplantısı oldu. Grup sadece bilgisayar güvenliğini aşmak veya geliştirmek isteyenler için değil, aynı zamanda donanım ve yazılım ile ilgili çalışmalar yapanlar için de ilgi çekici oluyor. Haklayıcı ekibe göre, 2012 yılının ilk yarısında üç prototip yer istasyonu konumlandırılacak. Hedef ise gelecek yılki konferansta çalışan modelleri hayata geçirmek.
ETİKETLER : Sayı:853

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics