Dünya 03 AĞUSTOS 2015 / 09:23

SAP’nin iş ağlarındaki yükselişi sürüyor

SAP, bulutta yüzde 129, iş ağlarında yüzde 194 gelir artışıyla büyüme ivmesini devam ettirdi.

SAP, 2015’in ikinci çeyreğinde IFRS olmayan bulut aboneliklerinde ve destek gelirlerinde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 129’luk büyüme göstererek (sabit kurlarda yüzde 92) 555 milyon euro gelire ulaştı. SAP Business Network (SAP İş Ağları) geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 194’lük (sabit kurlarda yüzde 145) büyüme kaydederek 400 milyon euroluk gelir yarattı. SAP İş Ağları üzerinde yaklaşık 1.9 milyon bağlı şirket 800 milyar doların üzerinde ticaret gerçekleştirdi.

2015 İkinci Çeyrekte Öne Çıkanlar

* Yeni bulut aboneliklerinde yüzde 162 artış ile güçlü büyüme sağlandı.

* IFRS olmayan bulut ve yazılım gelirleri yüzde 21’lik artışla 4.06 milyar Euro seviyesine yükseldi.

* HANA platformunu tercih eden şirketlerin sayısı geçtiğimiz yıla oranla iki kat artarken, S/4HANA       kullanıcıları ise çeyrek bazında yüzde 140’tan fazla artış gösterdi.

* IFRS olmayan faaliyet kârı yüzde 13 artarak 1.39 milyar Euro’ya ulaştı.

* 2015 yılı öngörüleri korundu.

* Success Factors Çalışan Merkezi’nin (Employee Center) üye sayısı dünya genelinde bir yılda yüzde   87 arttı.

* SAP Business Network’ün geliri yüzde 194 büyüme ivmesiyle 400 milyon Euro (sabit kurda yüzde 145 büyüme ile 333 milyon Euro) seviyesine ulaştı. Bu network üzerinde birbiriyle ilişkide olan 1.9 milyon  şirket 800 milyar dolardan fazla ticaret yaptı.

2015 yılı ikinci çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren SAP CEO’su Bill McDermott, “Şirketlerin tepe yöneticileri ile konuştuğumda işlerini dijitalleştirmenin ve yeni iş modelleri bulmanın yollarını aradıkları görülüyor. Çözümlerimiz daha da yaygınlaşıyor, çünkü SAP olarak müşterilerimizin bu dijital dönüşümü basit ve sade bir şekilde gerçekleştirmek için ihtiyacı olan vizyona tam olarak sahibiz. Platform, uygulamalar ve iş ağlarını birlikte sunma stratejimizin müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına yanıt verdiğine inancım tam” dedi.

Bölgelere Göre Performans

2015 yılının ikinci çeyreğinde EMEA bölgesi, IFRS olmayan bulut ve yazılım gelirlerinde yüzde 10’luk bir büyüme ile güçlü bir performans sergiledi. EMEA bölgesinde, SAP’nin IFRS olmayan bulut abonelik ve destek gelirlerindeki artış ise yeni bulut getirilerindeki üç haneli büyümenin etkisiyle yüzde 94 oranında gerçekleşti. Ortadoğu bölgesi bulut ve yazılımda oldukça güçlü bir büyüme elde ederken, Almanya, Fransa ve İngiltere’nin büyümelerini sürdürdükleri görülüyor.

Amerika bölgesi ikinci çeyrekte çift haneli büyüyerek IFRS olmayan bulut ve yazılım gelirlerini yüzde 36 oranında artırdı. Kuzey Amerika’daki güçlü performansın da etkisiyle bölgede bulut abonelikleri ve destek gelirleri, neredeyse üçe katlanan yeni bulut satışı performansıyla yüzde 141 oranında büyüdü.

 
ETİKETLER : 1032

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics