Dünya 11 ARALIK 2011 / 15:01

SAP 3.4 milyar dolara SuccessFactors’ü satın alıyor

Alman yazılım şirketinden yapılan açıklamaya göre, web tabanlı yazılım şirketi SuccessFactors, hisse başına 40 dolar ödenerek kendi değerinin yüzde 52 fazlasına SAP’nin oldu. 3.4 milyar dolarlık satın alma ile SAP çözümlerini bulut üzerinden genişletmiş oldu.
SAP’nin değerinin üzerinde bedel ödemesinin en önemli sebebi olarak Oracle’ın da SuccessFactors’ü satın almak için hamle yapmasından endişe edilmesi oldu. SAP bulut bilişim konusunda geri kalmamak için elini çabuk tutarak şirketi satın aldı. Son dönemde SAP pazarda Oracle’a karşı pay kaybetmeye başlamıştı.
SAP satın alma için ünlü yatırım şirketi JPMorgan ile anlaşarak yaklaşık 1 milyar avroluk kredi aldı. Geri ödemenin bir yıl içinde gerçekleşmesi bekleniyor. SAP’nin üst düzey yöneticilerinden Bill McDermott, şirketin 2015’te 20 milyar avro gelir elde etme hedefinde bu satın almanın önemli yer tutacağını düşündüklerini açıkladı.
Oracle da Ekim ayında benzer bir şirketi 1.5 milyar dolara satın almıştı. Oracle geçtiğimiz Ekim ayında hisse başına 43 dolar ödemeyi kabul ederek, toplamda 1.5 milyar dolar karşılığında, müşteri yönetimi hizmetleri konusunda yazılım ve hizmet sunan RightNow şirketini satın almıştı.
Forrester’dan Paul Hamerman’ın yaptığı analize göre, satın almayla SAP insan kaynakları uygulamaları konusunda önemli bir adım attı ve hizmet olarak yazılıma (software-as-a-service) verdiği önemi gösterdi.
SuccessFactors şirketinin SAP içinde de bağımsızlığını sürdüreceği ve kendi faaliyetlerine devam edeceği bilgisi verildi. SuccessFactors’ün kurucusu ve CEO’su Lars Dalgaard’ın SAP’nin bulut bölümünde çalışacağı ve SAP yürütme kuruluna gireceği bilgisi verildi.
Forrester’ın rakamlarına göre, bulut bilişim piyasası 2011 yılında 40.7 milyar dolarken 2020 yılında 241 milyar dolar seviyelerine yükselecek.
ETİKETLER : Sayı:849

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics