Dünya 10 MART 2014 / 08:16

Satın almalara bak, bir sonraki adımı gör

Patent satın almaları konusunda hareketli geçen Ocak ayında; IBM, Google, Lenovo en hareketli şirketler oldu.

Bilişim şirketlerinde satın almalar hızla devam ediyor. Büyük şirketler, küçükleri satın alıyor ama büyük balık küçük balığı yutmuyor. Bilakis, satın almalar, büyük şirketlere renk katıyor ve çalışmalarına yön veriyor. Satın alma tablolarını biraz dikkatle incelediğimizde, şirketlerin yatırım stratejilerini görmemiz mümkün. Patent satın almaları konusunda hareketli geçen Ocak ayında; IBM, Google, Lenovo en hareketli şirketler oldu.

Google, SlickLogin’i satın aldı
SlickLogin, ses tabanlı şifre teknolojileri üzerinde çalışan bir şirket. Üç kişi tarafından kurulan genç şirket, Google’ın güvenlik uygulamaları konusunda çalışmalarına yön verecek bir yatırımı olarak değerlendiriliyor. Daha önce yatırım almamış olan SlickLogin, Google için ekonomik bir satın alma oldu. Şirket, Google’ın İsrail ofisinde çalışacak. SlickLogin’in ses tabanlı şifre teknolojilerinin patentleri de Google’a geçecek.
Google, uzun süredir kullanıcılarına çift katmanlı şifre doğrulamayı öneriyor. Kullanıcıların pratik olmadığı nedeniyle tercih etmedikleri sistem, Google’ın güvenlik uygulamaları alanında çalışmalarını derinleştirmesini sağladı. Google, SlickLogin satın almasıyla geliştireceği sesli şifre doğrulama sistemini, isteyen kullanıcılara sunacak. SlickLogin’in ilerleyen zamanlarda Google’ın hangi uygulamalarında kullanılacağı ve geliştirileceği şimdiden merak ediliyor.

Motorola’yı sattı Deep Mind’ı aldı
Google ocak ayında Deep Mind’i da satın almıştı. Demis Hassabis’tan 400 milyon Sterlin karşılığında satın alınan şirket, sinirbilim ve öğrenen makineler alanındaki çalışmalarıyla biliniyor. Avrupa’daki en büyük yatırımı DeepMind satın almasıyla Google; yapay zeka alanındaki çalışmalarını derinleştiriyor.
Halihazırda Google Now, Android kullanıcılarının bir sonraki adımını tahmin etmek için akıllı analiz yöntemleri kullanıyor. Makinelerin, insanları anlayabilmesi için Londra merkezli şirketi daha önce Facebook’un almak istediği biliniyor.
Google; ayrıca bu yılın Ocak ayında internet güvenliği alanında Impermium, ev otomasyonları şirketi Nest, Android uygulaması Bitspin satın almalarını gerçekleştimişti.

Google, Lenovo, IBM çok hareketli
Ocak ayında Motorola’yı 2,9 milyar dolara Lenovo’ya satan Google, Motorola’nın akıllı telefon ve tabletler alanındaki 10 binin üzerindeki patentini de Lenovo’ya vermiş oldu. Satın almaların hızla devam ettiği ocak ayında Lenovo, IBM’den X86 sunucu birimini de satın aldı. IBM ise Aralık ayında veri aktarımı şirketi Aspera’yı satın almıştı. Patent satın almaları konusunda da büyük bir gelişme yaşandı ve Twitter, dünyanın en inovatif şirketi olan IBM’den 900’ün üzerinde patent satın aldı. Apple, 4 Ocak’ta satın aldığı fotoğraf yazılımcısı SnappyLabs ile meşgul. Son satın almaları yarı iletken, veri işleme ve haritalar alanlarında çalışan şirketlere yönelik olan Apple, 2010 yılından beri web tabanlı haritalandırma yatırımları yapıyordu. Microsoft şimdilik 2013 Aralık ayında gerçekleştirdiği, API yönetimi alanında çalışan Apiphany’den sonra bir satın alma yapmadı. Twitter en son Eylül ayında aldığı reklam çözümleri şirketi MoPub’dan sonra bir şirket satın almadı. Ancak sosyal medyada en yakın rakibi Facebook kan kaybettiğinin farkında ve Ocak ayında Androidler için performans analizi ve görüntüleme aracı Little Eye Labs’ı ve web iletişim platformu Branch’ı satın aldı. Facebook’un en son darbesiyse hareketli Şubat’ın son haftasında, 19 milyar dolarlık anlaşmayla 450 milyondan fazla kullanıcısı olan WhatsApp’ı satın alması oldu. Satın almaların dışında bir başka büyük internet yatırımı da Yandex’in , Berlin’de bir Ar-Ge merkezi açması oldu.
ETİKETLER : Sayı:962

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics