Dünya 11 TEMMUZ 2013 / 17:39

Satışlarda gerileme sürüyor

PC satışları 2013 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 10,9 düştü. Birbirini izleyen beşinci çeyrek dönemlik gerilemede tabletlere yönelik talep artışı birincil sebep. Reuters’in haberine göre, bu, PC sektörünün tarihindeki en uzun gerileme trendi. Haberde ele alınan Gartner araştırmasına göre, söz konusu çeyrek dönemde pazardaki liderlik Hewlett-Packard’dan Lenovo’ya geçti. Böylece dünyanın bir numaralı PC üreticisi olan Lenovo, pazar payını da yüzde 16,7’ye yükseltti.

Gartner analistlerine göre, çok pahalı olmayan tabletler, PC sahiplik oranını doğrudan azaltıyor. Gartner araştırmasına göre, PC üreticileri ikinci çeyrekte 76 milyon bilgisayar sevk ederken, geçen yılın aynı döneminde bu rakam 85,3 milyon adetti.

Öte yandan, araştırma şirketi IDC de yaptığı açıklamada, PC sevkiyatlarının yılın ikinci çeyreğinde yüzde 11,4 ile, beklentilerden biraz daha az bir gerileme sergilediğini bildirdi. IDC analistlerine göre, ikinci çeyrekte bu alandaki büyüme tahminlere çok yakın olduğu için, yılın ikinci yarısında sektörde büyüme yönünde bir toparlanma ümitleri korunuyor.
ETİKETLER : Gartner IDC Lenovo PC

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics