Dünya 08 OCAK 2012 / 14:56

Sayısallaşan hayata uygun çözüm yatırımı kapıyor

Ülkemizdeki şirketlerin de dahil olduğu yeni nesil girişimler, yatırımcıların ilgisini çekiyor.

Hayatımızın ta kendisi haline gelen sosyal medya, gün geçtikçe değer kazanıyor. Son yıllarda sürekli gelişiminden söz ettiğimiz bulut bilişim kavramının ortaya çıkardığı hizmetler de yatırımcıların paralarına gözünü dikmiş durumda. Kim hayatımıza doğrudan etki eden sayısal dünyayı iyi kullanırsa yatırımı elde ediyor.
Sosyal ağlardaki profillere göre kişilere çevrimiçi itibar puanı veren Klout’un yatırımı ve ünü artıyor. Sosyal paylaşım sitelerinde yer alan 100 milyondan fazla profili puanlayan sistem, Business Insider’ın verdiği bilgiye göre yaklaşık 30 milyon dolar yatırım aldı.
Şirketten yatırımla ilgili net bir açıklama gelmese de uzmanlar 30 milyon doların yaklaşık olarak doğru bir rakamı ifade ettiğini belirtiyor.
Şirket yüz milyonlarca sosyal profili elinde bulundurarak tam erişim olanağı buluyor. Yani Facebook, Twitter ya da diğer sosyal platformların sadece birinde yer almanız Klout uygulamasını kullanma ihtimaliyle birleşince önemli bir bilgi ediyor.

Klout neden bu kadar yatırım alıyor?
Klout puanı özellikle yurtdışında önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor. Zira yılbaşında Klout puanına göre insanların içeri alındığı bir parti bile düzenlendi. Kişiler kendi çevrimiçi görünümlerini, insanlar tarafından ne kadar sayıldıklarını ölçümleyen bir sistemi merak ediyor.
Bu doğrultuda yatırımcılar da sosyal ağlara ilginin bir sonucu olarak çevrimiçi itibar puanlama sisteminin değerinin çokça artacağına inanıyor. Reklamverenler için de önemli bir gösterge olan Klout, henüz tam anlamıyla gelişmiş olmasa da alınan yatırımlarla sistemin gelişmesi bekleniyor.
Eğer insanlar kendi çevrimiçi itibarlarını önemsemezse yatırımlar boşa gidecek. Daha önce BTnet.com.tr sayfalarında Klout’u konu eden Ulvi Yaman da sistemin gerçek içeriği algılayamadığı için gerçekçi sonuç vermediği konusunda bir yazı kaleme almıştı. Bu görüşe katılmakla birlikte, önümüzdeki dönemde “semantik web” kavramının yerleşmesiyle daha anlamlı sonuçlar ve gerçekçi sonuçlar karşımıza çıkabileceğini belirtmek gerekir.

SoundCloud 50 milyon dolar yatırım aldı
Bulut tabanlı sosyal müzik platformu Kleiner Perkins’ten yatırımı kaptı ve YouTube’un müzik konusunda yeni bir sürümü olma yolunda ilerlediğini ortaya koydu.
Bulut tabanlı sosyal müzik platformuna yapılan yatırımın miktarı açıklanmasa da, uzmanlar rakamın 50 milyon dolar civarında olduğu tahmininde bulundu.
Almanya’da kurulan SoundCloud son bir yılda oldukça iyi yatırım aldı ve dikkat çekmeye devam ediyor. Eğer bu hızla devam ederse şirketin yakın zamanda -müzik alanında yoğunlaşmış- yeni bir YouTube olması bekleniyor.

Sosyal oyun şirketlerine ilgi de devam ediyor
Peak Games şirketi son olarak Earlybird Venture Capital, Hummingbird Ventures gibi yatırım şirketlerinden aldığı 11,5 milyon dolarlık yatırımlarla birlikte bugüne kadar toplamda 19 milyon dolar fon elde etmiş oldu.
Socialbakers.com sitesi verilerine göre sahip olduğu 30 milyonun üzerinde kullanıcıyla dünyanın dördüncü büyük Facebook pazarı konumuna gelen Türkiye’de kullanıcı sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. İnternet kullanıcılarının yüzde 87’sinin aynı zamanda Facebook kullanıcısı olduğu Türkiye dışında MENA bölgesi de hem Facebook hem de sosyal paylaşım açısından en hızlı büyüyen pazarlar arasında.
Son altı aylık sürede yüzde 30 oranında büyümenin kaydedildiği bu pazarlarda 35 milyon olan Facebook kullanıcı sayısının 2015 yılında 250 milyona ulaşması bekleniyor.

Ülkemizdeki internet girişimleri yatırım almaya devam ediyor

Kleiner Perkins Caufield & Byers ve Tiger Global, Trendyol’a 25 ila 30 milyon dolarlık yatırımda bulunmuştu. Bunun yanında Quants Finansal Hizmetleri, Grupfoni’nin çoğunluk hissesini almıştı.
Amazon.com da ÇiçekSepeti’nin azınlık hissedarı olmak için süreci başlattı. Çiçek ve hediye gönderimi konusunda e-ticaret alanında faaliyet gösteren ciceksepeti.com, amazon.com’un şirketin azınlık hissedarı olması için gerekli süreçlerin başladığını açıkladı.
Dünyanın önde gelen e-ticaret şirketlerinden Amazon’un Avrupa Perakende Başkan Yardımcısı Greg Greeley, Türkiye’de yenilikçi bir e-ticaret şirketi kuran ciceksepeti.com’un büyüme sürecinde kendilerine destek olmaktan son derece mutlu olduklarını belirtti.
Greeley, ciceksepeti.com’un amazon.com gibi Türkiye genelinde müşterilerine çiçek ve diğer hediye gönderimlerinde uygun fiyat, çeşit ve rahat alışveriş yapabilme olanağı sağlamaya odaklandığını kaydetti. HummingbirdVentures da ÇiçekSepeti’ne 2011 yılının Ocak ayında yatırım yapmıştı.
Yatırım alan şirketlerin ortak noktası: Sayısallaşan yaşam!
Yukarıda örneklerle açıkladığımız şirketlerin ortak noktasında insanın yaşayış biçiminin ne denli değiştiği görülüyor. Hepsi farklı hizmetler sunan bu şirketlerin ortak noktasında internet kullanımı bulunuyor. Hayatımızı kolaylaştırmaya yönelik girişimleri basite indirgeyerek kısaca sınıflandırsak;
- Sosyal medyayı yoğun kullandığımız için üzerinde geliştirilen hizmetler,
- Artık yanımızda taşıdıklarımızı azaltmaya çalışarak mobil yaşama geçiş sürecinin en büyük yardımcısı bulut hizmetleri,
- Kendimize daha çok zaman ayırmamızı sağlayabilecek, anında siparişe dayalı çözümler, öne çıkıyor. Sayısallaşan hayatımızın ihtiyaçlarına göre şekillenen hizmetler, önce kullanıcıların sonra da yatırımcıların dikkatini çekiyor. Milyonlarca dolar yatırım somut bir ürüne değil, yaşam biçimimiz haline gelen hizmetlere doğru kayıyor.
ETİKETLER : Dosya Sayı:853

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics