Dünya 14 ŞUBAT 2016 / 15:09

Securing Smart Cities akıllı şehirleri korumayı amaçlıyor

Securing Smart Cities, Avrupa Birliği Ağ ve Bilgi Güvenliği Ajansı'nın akıllı şehirlerde toplu taşıma siber güvenliği hakkındaki iki çalışmasına da katkıda bulundu.

Dünyanın her yerinden şirketler, kamu kuruluşları, medya kuruluşları, kar amacı gütmeyen girişimler ve kişilerin işbirliğiyle akıllı şehirlerin mevcut ve gelecekteki siber güvenlik sorunlarını çözmeyi hedefleyen ve kar amacı gütmeyen bir girişim olan Securing Smart Cities, 2015 yılında IO Active, Kaspersky Lab, Bastille, Cloud Security Alliance ve bir dizi önde gelen BT güvenliği şirketinin yanı sıra dünyanın dört bir yanında çeşitli bağımsız uzmanlar tarafından başlatılmıştı.

“Akıllı Toplu Taşıma Siber Güvenliği ve Dayanıklılığı”

Securing Smart Cities’in katıldığı ilk çalışma, akıllı şehirler bağlamında Akıllı Toplu Taşıma (IPT) için kritik öneme sahip varlıkların korunmasına odaklanıyor. Çalışmada ele alınan varlıklar metro, otobüs, hafif raylı sistem ve akıllı şehirlerde bulunan diğer toplu taşıma modlarını da içerecek ve akıllı şehirlerdeki IPT operatörleri için “dahili” varlıklar olarak değerlendirilebilecek yerel toplu taşıma ağlarının normal işletimine katkıda bulunuyor. Çalışmada bu kritik varlıklar iş ve toplum bakış açısından anlatılıyor ve IPT'nin dayanıklılığını artırmak amacıyla siber tehditlere karşı iyi güvenlik uygulamalarının altı çiziliyor.

“Akıllı Şehirlerde Ulaşım Sektörünün Mimari Modeli”

İkinci çalışmada akıllı şehirlerde ulaşım sektörünün mimari modeli çiziliyor ve IPT operatörleri için pratik ve uygulamalı bir rehberlik sağlayan iyi siber güvenlik uygulamaları hakkında bilgi veriliyor.
Gelişmiş ve akıllı bir toplu taşıma sistemi, modern ve rahat bir şehir için olmazsa olmazlar arasında, akıllı şehir konseptinin köşe taşlarından biri. Ancak herhangi bir akıllı toplu taşıma sisteminde büyük ölçüde ağ haberleşmesi ve BT'den faydalanılıyor ve bu da sistemi ve şehri siber saldırıların potansiyel bir hedefi haline getiriyor. Bu nedenle siber güvenliğin her akıllı ulaşım projesinin önemli bir parçası olması kritik öneme sahip.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics