Dünya 14 ŞUBAT 2010 / 18:00

Siemens, Avusturya devlet arşivleri için çalışacak

Avusturya Devleti’nin ihalesini alan Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri, 8 yıl süresince yeni kurulacak olan Avusturya Devlet Arşivi’ne hizmet edecek. Projeyle Siemens, Avusturya Devleti’nin elektronik hafızasını oluşturacak. Avusturya Devleti’nin bakanlıkları ve yüksek organları için merkezi bir arşiv olmakla kalmayıp aynı zamanda tarih bölümlerinde Habsburg İmparatorluğu’nun merkezi yönetimlerinin ve Roma İmparatorluğu’nun yüksek organlarının arşiv mirasını da içeriyor. Bunun yanında, devlet arşivlerinde Babenbergler ve Habsburglar’a ait 816 yılına kadar uzanan kapsamlı bir kanun ve tüzük koleksiyonu bulunuyor. Siemens’in 8 yıl boyunca destek sağlayacağı ve devlet arşivleri için bir internet mağazası kuracağı elektronik arşiv projesinin ihale bedeli ise 4.58 milyon avro.
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Siemens AG Avusturya CEO’su Brigitte Ederer: “Bu projeyle Siemens Avusturya’ya teslim edilen iş Avusturya Devleti’nin elektronik hafızasının oluşturulmasıdır. Bu görev müşterilerimizin bize duydukları güven nedeniyle bize verilmiştir. Daha önce gerçekleştirmiş olduğumuz çok sayıda arşiv projesinden gelen bilgi birikimimizle bu güveni hak edecek durumdayız” diye konuştu.
Avusturya Devlet Arşivleri Genel Müdürü Lorenz Mikoletzky ise “Avusturya Devlet Arşivleri’nde bin yıldan daha eski Avusturya tarihi ve Avrupa açısından öneme sahip değerli kültür mirası unsurları saklanmakta. Siemens kamu makamları için projelerin uygulanmasında geniş deneyime sahip ve bu nedenle elektronik arşivimizin oluşturulmasında güvenilir bir ortaktır” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics