Dünya 17 NİSAN 2016 / 14:23

Siemens ve Airbus elektrikli motor konusunda güç birliğine gidiyor

2016 yılını inovasyon yılı olarak ilan eden Siemens, bu doğrultuda somut adımlar atmaya devam ediyor.
Siemens, elektrikli uçak motoru konusunda ciddi hamleler yapmaya başladı. Geçtiğimiz yıldan bu yana Airbus ile elektrikli uçak motoru üretme konusunda görüşmeler yapan şirket, yeni nesil uçak motorunun 2020 yılında görücüye çıkarılacağını duyurdu.
Elektrikli itiş sistemine sahip olacak olan uçak motorunun ilk etapta daha küçük uçaklarda kullanılması beklenirken, yeni nesil hibrit uçak motorlarının 2030 yılında uçuşa hazır olacağının bilgisi verildi. Anlaşma ile beraber Airbus ve Siemens kuracakları 200 kişilik ekiple hibrit motor üzerine çalışmalar gerçekleştirecekler. Çalışmaların 2020 yılında ilk meyvesini vermesi beklenirken, 2030 yılında 100 kişilik bir uçağın elektrikli hibrit motorla uçuşa hazır olacağının bilgisi verildi.
Konuyu değerlendiren Airbus Group CEO’su Tom Enders, hibrit itiş sistemine sahip uçakların 100 kişi kapasiteye kadar rahatlıkla hizmet verebileceğini ifade ederken, ilerleyen süreçte Siemens ve konusunda uzman diğer şirketlerle birlikte çalışmayı sürdüreceklerinin altını çizdi.
Motorun gücü ve kapasitesi hakkında çok fazla bilgi bulunmasa da, üretilecek motorun uçak üretim maliyetlerini gözle görülür bir şekilde aşağı çekeceğini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra uçak yakıtı yerine kullanılacak hibrit motor sayesinde çevreye verilen zarar da en az seviyeye indirilebilecek.
 
ETİKETLER : Siemens Airbus 1068