Dünya 19 MAYIS 2014 / 08:15

Şifrelenmiş internet trafiği ikiye katlandı

Kanadalı genişbant yönetim şirketi Sandvine’ın araştırmasına göre, dünya çapında şifrelenmiş internet trafiği hızla artıyor.

NSA skandalının dünyadaki yansımaları sürüyor. Son bir yılda şifrelenmiş internet trafiğinde görülen aşırı artış Sandvine’ın raporunda yer aldı. Kuzey Amerika’nın yanı sıra Avrupa ve Latin Amerika’daki bant genişliklerinin kullanımı Edward Snowden’dan sonra tamamen değişti. Şifrelenmiş internet kullanımındaki trafikte gözle görülür artış saptandı.
Sabit hatlar göz önüne alındığında Avrupa’da şifrelenmiş internet trafiği en fazla internet kullanılan saatlerde dörde katlanarak yüzde 1,47’den yüzde 6,10’a yükseldi. Genel internet trafiğinde artış görülmese de şifrelenmiş internet kullanımından daha düşük seviyede kaldı. Kuzey Amerika’da şifrelenmiş internet trafiği yüzde 2,29’dan yüzde 3,80’e yükseldi. En çarpıcı artışsa Latin Amerika’da gerçekleşti. Şifrelenmiş internet kullanımı bir yılda yüzde 1,80’den yüzde 10,37’ye yükseldi.
Sabit hatlardaki örneklerin yanı sıra mobil ağlarda da şifrelenmiş internet trafiği konusunda benzer bir patlama yaşanıyor. Dünya çapında internet trafiği her yıl yüzde 20 ila yüzde 40 artarken, şifrelenmiş internet trafiği bu sürede ikiye katlandı.
Bu sonuçlar Edward Snowden’ın dünya çapında yarattığı etkinin de bir nevi ölçümlenmesini sağlıyor. Tabii Türkiye’de yaşanan internet kısıtlamaları da bu rakamların artışında etki yaratıyor. Zira VPN hizmetlerinin kullanımındaki artış da bu rakamları tetikliyor. Bununla birlikte Google ve diğer bazı web hizmetlerinin de Snowden’ın belgelerinden sonra aramaları şifrelenmiş şekilde yapma kararı da sonuçlara yansıdı.
Önümüzdeki yıllarda çok daha fazla şifrelenmiş internet erişimi yaşanacağı öngörülüyor. Kişisel mahremiyet için anlamlı bir hamle olabilir ancak buna gerek duyulmasına sebep olan devlet baskısını görmek üzücü.
ETİKETLER : Sayı:972

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics