Dünya 29 TEMMUZ 2011 / 16:49

Sıra Gmail, Skype ve sosyal medya verilerine de geldi

Uzun süre BlackBerry telefonlardaki konuşmalara erişim konusunda RIM ile sorun yaşayan Hindistan, Gmail, Skype ile Facebook, Twitter gibi sosyal ağlardaki verilere de erişim istiyor. Hindistan yetkilileri daha önce BlackBerry üzerinden yapılan konuşmalarının terör faaliyetlerinde kullanılabileceği endişesiyle konuşmalara erişim izni istemişti. Wall Street Journal’da yer alan habere
göre, sıra şimdi de Gmail, Skype ve sosyal ağlara geldi. Bu servislerin de terör ya da çeşitli suç örgütleri tarafından kullanılabileceğini öne süren hükümet, ulusal güvenlik gerekçesiyle iletişim ağlarına erişim izni istedi. RIM’e yapılan baskının aksine bu kez servis sağlayıcılara belli bir tarih ile engellenme tehdidinde bulunmadı.
Daha önce Google, Hindistan’ın şifreleme seviyesinin düşürülmesi teklifini reddetmişti. Gmail servisine hiçbir hükümetin erişimine açmayacaklarını açıklayan Google, tüm kullanıcılarına güvence vermişti. Google Hindistan’ın Ürün
Müdürü Vinay Goel, kullanıcı gizliliğinin kendileri için çok önemli olduğunu vurguluyor. Bu nedenle Gmail üzerindeki iletişime erişim hakkı veremeyeceklerini aktaran Goel, ancak insan hayatını riske atacak büyük ölçekte bir gelişme yaşandığı zaman hükümete izin verebileceklerini ifade ediyor. Hindu gazetesinin haberine göre, Gmail ve Skype görüşmelerinin yanı sıra Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlardan da erişim izni isteniyor. Tüm bu servislerde gerçek zamanlı görüntülemeye olanak verilmesi talep ediliyor.
ETİKETLER : Sayı:832
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN