Dünya 17 AĞUSTOS 2015 / 01:26

Sırada insansız hava araçları var

Alternatif yakıt kullanımı, güneş enerjisi ve elektrikli uçaklar geleceğin havacılığını şekillendirirken, bu konuda yeni ufuklar görünmeye başlandı. Örneğin; Solar Impulse 2 güneş enerjisi ile uçulabileceğini tüm dünyaya gösterdi. Güneş enerjisi panelleriyle uçan Solar Impulse uçağı, Mart 2015 tarihinde Abu Dabi’den havalanarak başladığı dünya turunda Pasifik okyanusunu aşmayı başarmıştı. Sırada ise insansız uçan uçaklar var; hatta pilotsuz yolcu uçakları…

Amerikalı İnternet devi Google tarafından geliştirilen sürücüsüz araba projesi gündeme oturmuştu. Şimdi ise Google; lider olduğu insansız araba projesini bir adım ileri taşıyor. Kendi kendine uçan yolcu uçağı projesinin de bir parçası olacak gibi gözüküyor.

Google Proje-Kanat başkanı Dave Vos, “Gelecekte yolcu uçaklarının, robotik insansız hava araçları (drone’lar) tarafından kontrol edilmesi gerektiğine inandığını” ifade etti. Günümüzde dünya çapında kargoculuk için geliştirilen insansız hava aracı teknolojisinin, insanları uçurmak için de genişletilebileceğini” diye ekledi.

Google insansız araba projesinden sonra; kargo teslimatı için insansız hava aracı geliştiriyor. Avustralya’da Queensland’de test edilen uçaklar, ilk yardım paketlerini ve köpek mamalarını çiftliklere ulaştırmada kullanılıyor, ancak David Vos, günün birinde bu araçların yolcuları taşıyabileceğini de ifade ediyor.

Geçen sene Avustralya’da uzak çiftliklere paket teslimatı yaparak test edilen projeyi, Araştırma başkanı Vos, kamuoyuyla paylaşmıştı ve insansız araçların gelecek için harika bir proje olduğunu ifade etmişti. Atlanta’da yıllık İnsansız Araçlar Sistemleri Derneği’nde yaptığı konuşmada Vos; “Uçuşların, insan kontrolünde değilken daha güvenli olduğunu” belirtmişti.

Geliştirilen uçak, dört elektrikli pervaneye sahip ve kanatlar arası mesafe 1,5 metre (5 feet). Ağırlığı 8,6kg (19 pound)’ın altında. Kalkış ve inişlerde uçak pisti ihtiyacı bulunmuyor. Bilgisayar kuyruk kısmında yer alırken, güç kaynakları uçağın önüne yakın yerleştirilmiş. Bunların dışında cihaza; GPS, kameralar, alıcılar ve konumlanmaya karar veren çeşitli sensörler yerleştirilmiş.

İnsansız uçan hava araçlarını teslimat amacıyla kullanmak isteyen tek şirket Google değil. İnternet alışveriş sitesi Amazon’da bu konuda çalışmalarda bulunuyor. İngiliz Savunma, Güvenlik Havacılık Şirketi, BAE Systems, teknolojiyi insansız yolcu jetleri için İngiltere sahillerinde test ediyor. Yerleşik kameralar, beklenmedik karşılaşmalardan korunmak için gökyüzünü, bir başka uçak, sıcak hava balonları, ya da paraşütçü gibi potansiyel tehlikelere karşı tarıyor. Projeye başlayan ekip, “Teknolojinin arama kurtarma çalışmalarında, rutin kargo teslimatlarında kullanılabileceğini ve günün birinde teknolojinin pilotsuz yolcu uçaklarına da öncülük edeceğini” ekliyorlar.

Yolcuların hayatlarını robotik pilota teslim etme düşüncesi şimdilik güvenlik endişesi yaratsa da, yakın gelecekte nelerin değişeceğini hepimiz göreceğiz.

 
ETİKETLER : 1034