Dünya 30 HAZİRAN 2014 / 08:20

Snowden sonrası Avrupalı şirketlere gün doğdu

Bulut bilişim hizmet ve güvenlik çözümleri üreten Amerikan şirketlerine olan güvenin azalması Avrupalı şirketlerin hem kamu hem de özel sektörde önünü açtı.

Edward Snowden’ın Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ile ilgili belgelerini ortaya çıkarmasının ardından, Amerikan bulut bilişim sağlayıcılarının zor duruma düşeceğine BThaber’in manşetinde “NSA skandalı fırsata dönüşür mü?” başlıklı haberde yer vermiştik. Başlıkta görüldüğü gibi, bu durumun Türkiye’deki şirketler için bir fırsat oluşturabileceğinin üzerinde durmuştuk. O haberin dayanak noktası olarak da ABD’nin Bilgi Teknolojileri ve İnovasyon Vakfı’nın (ITIF) NSA skandalından sonra yaptığı araştırmayı ele almıştık. O araştırmaya göre, üç yıl içerisinde ABD’li bulut bilişim şirketlerinin 21,5 ile 35 milyar dolar civarında bir kayba uğrayacak. Ayrıca ABD şirketleri küresel bulut pazarında 2016 yılına kadar yüzde 10-20 arasında bir iş kaybı yaşayacak.
Bu gelişmelerden yaklaşık bir yıl sonra tahminleri doğrulayan haberler Avrupa’dan gelmeye başladı. Paris’te düzenlenen savunma ve güvenlik fuarı Eurosatory 2014, Snowden sonrası Avrupalı şirketlerin kazançlarını gözler önüne serdi. Fuara katılan Avrupa teknoloji şirketi Thales, Fransız hükümetinden aldığı ihale ile 900 bin kullanıcıyı kapsayacak şekilde, bakanlıklar arası güvenli internet ve intranet bağlantısı sağlayacak. Güvenliğin yanı sıra BT hizmetleri de verecek olan Thales, siber güvenlikten toplamda yaklaşık 500 milyon avro gelir elde ediyor.
Dünya siber güvenlik pazarı 60 milyar avro
Snowden’ın sektöre büyük etkisi olduğuna değinen Thales Uzay ve Bilgi Sistemleri Güvenlik Müdürü Cyril Autant, “Müşteriler Amerikan sistemindeki tehlikeyi görmenin yanı sıra veri güvenliğinin önemli bir değer olduğunu da fark ettiler” dedi. Airbus şirketi adına konuşan Jean-Marc Nasr ise dünyada siber güvenlik piyasasının yıllık yüzde 10 büyümeyle 60 milyar avroyu bulduğu bilgisini verdi.
Fransız hükümeti adına Defensenews’a konuşan bir yetkili, “Avrupa şirketlerine doğru bir yönelim var. Gelecekte Amerikan şirketleri için kayıplar büyük olacak. Aslında bu Avrupalı şirketler için iyi bir şey. Teşekkürler Snowden” açıklamasında bulundu. Bununla birlikte Avrupa Savunma Ajansı (EDA) adına konuşan Wolfgang Rohrig, “Snowden’dan sonra hükümetler ve özel sektörün Avrupalı şirketlere olan ilgisi arttı. Bulut bilişim piyasası da değişiyor, insanlar Amerikan ürünlerinden uzaklaşıyor” dedi.
Amerikan şirketlerinin bulut bilişim hizmetleri ve güvenlik çözümlerinde zor günler yaşamasının Avrupa’da doğrudan etkisi olduğu görülüyor. Ülkemiz şirketleri için de bu durumun yeni fırsatlar doğuracağına eminiz.
ETİKETLER : Sayı:978

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics